Eksperci: polskie prawo to bagno

PRAWO

Autor: GP/rynekaptek.pl   02-11-2015, 12:26

Eksperci: polskie prawo to bagno Polskie prawo wymaga zdecydowanych zmian

Mamy do czynienia z bagnem – mówią o stanie polskiego prawodawstwa eksperci. Politycy są bardziej parlamentarni, ale też zauważają, że jest bardzo źle. Przykładem jest ustawa o prawie farmaceutycznym, której drobna korekta zamknęła już wszczęte sprawy o wywóz leków.

W ostatnim roku przyjęto wiele ustaw, które nigdy nie powinny wejść w życie. Drugie tyle zostało poprawionych w ostatniej chwili. W odniesieniu do kilku projektów pojawiły się podejrzenia o nieetyczny lobbing, a nawet łapownictwo – pisze Gazeta Prawna.

Politycy twierdzą, że jest kilka powodów, a przede wszystkim, to omijanie konsultacji, upartyjnienie Senatu i zbyt wiele ustaw przyjmowanych przez parlament.

Kolejna zmora, to przepisy przejściowe. Często okazują się nieprecyzyjnie sformułowane. Niekiedy jednak nie ma ich wcale.

Tak było w nowelizacji prawa farmaceutycznego, która miała ograniczyć nielegalny wywóz leków. Miały zostać zaostrzone kary. I niby tak się stało. Ale przy okazji – przez niedopatrzenie – zmieniono sankcję karną na administracyjną.

Chodzi o art. 127 prawa farmaceutycznego, który dotyczy konsekwencji braku zezwolenia na prowadzenie określonego biznesu. Sęk w tym, że Sejm dodał art. 127d, zgodnie z którym kary pieniężne wymierzać ma główny inspektor farmaceutyczny, a nie sąd.

Ta drobna korekta wymusiła umorzenie toczących się już postępowań karnych, wszczętych w związku z naruszeniem tego przepisu. Drugim skutkiem powinno być zatarcie z mocy prawa skazania w przypadku osób, wobec których wydano prawomocne wyroki – twierdzą eksperci.

– To szalenie smutne zwieńczenie naszych prac nad ustawą blokującą wywóz leków. Z jednej strony niebawem odwrócony łańcuch dystrybucji powinien zostać ograniczony, ale z drugiej, przez nieuwagę, bezkarnych pozostanie kilkuset potencjalnych przestępców – mówił DGP jeden z posłów z sejmowej komisji zdrowia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH