Eksporterzy równolegli o projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego PO

PRAWO

Autor: StER/ rynekaptek.pl   15-12-2014, 08:32

Eksporterzy równolegli o projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego PO

Apelujemy o dalece idącą ostrożność w projektowaniu, ocenie oraz wspieraniu rozwiązań ograniczających eksport równoległy leków z Polski - piszą członkowie Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych StER.

W pełni popierając dążenia do zapewnienia dostępności leków dla pacjentów w Polsce oraz zwiększenia transparentności krajowego rynku dystrybucji farmaceutycznej, stanowczo sprzeciwiamy się wprowadzaniu rozwiązań, które w nieuzasadniony sposób ograniczają swobodę prowadzenia legalnej działalności gospodarczej przez podmioty zajmujące się eksportem równoległym produktów leczniczych - kontynuują w liście otwartym, skierowanym do Sławomira Neumanna i Igora Radziewicz-Winnickiego, w nawiązaniu do projektu ustawy nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne wniesionego przez Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem StER, proponowane rozwiązania są niewspółmiernie restrykcyjne w stosunku do celu, któremu – zgodnie z uzasadnieniem projektu – mają służyć. Przewidziane w projekcie ustawy zapisy, stanowiące podstawę prawną obowiązku notyfikacji zamiaru wywozu produktu poza terytorium RP, uzyskania zgody GIF na eksport produktu, a w przypadku sprzeciwu: obowiązku sprzedaży produktu na rynku krajowym, wymierzone są bezpośrednio w legalny eksport równoległy.

"Sam proces uzyskiwania zgody GIF na eksport leku, w tym towarzysząca mu każdorazowo niepewność dotycząca ostatecznej decyzji, stanowi na tyle istotnie utrudnienie, że w praktyce uniemożliwia swobodne prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie. Proponowane ograniczenia stanowią środki o skutku podobnym do ograniczenia ilościowego w eksporcie, zakazane na podstawie art. 35 TFUE" - ocenia Stowarzyszenie.

Dodaje: "Projektowane przepisy w sposób nieproporcjonalny dotykają jedną grupę uczestników rynku dystrybucji farmaceutycznej w Polsce, ignorując fakt, że przyczyny niedoborów leków na rynku są złożone i obejmują czynniki związane z podmiotami w całym łańcuchu dostaw – od producenta po aptekę. W opinii reprezentowanego przez StER środowiska eksporterów równoległych świadczy to o odmiennym traktowaniu różnych grup podmiotów współtworzących krajowy rynek farmaceutyczny i mających faktyczny wpływ na dostępność leków na rynku".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH