Elbląg: kary za sprzedaż dopalaczy. Kto je wyegzekwuje?

PRAWO

Autor: GW Trójmiasto/rynekaptek.pl   24-10-2016, 14:17

Elbląg: kary za sprzedaż dopalaczy. Kto je wyegzekwuje? Oosoby, które w skutek zażycia dopalaczy trafiły do szpitali, przeważnie nie chcą powiedzieć, gdzie takie środki zakupiły.

Od 2012 roku elbląski sanepid nałożył w sumie 630 tys. zł kar na sklepy, które prowadziły sprzedaż dopalaczy. Do tej pory nie zostały one wyegzekwowane - informuje Trójmiejska Gazeta Wyborcza.

Przed sądem w Elblągu zakończył się proces dwóch współwłaścicieli sklepu z dopalaczami. Za "wprowadzanie do obrotu środków, które mogły zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób" mają spędzić rok w więzieniu.

Także w czerwcu br. inny mężczyzna, który również prowadził w Elblągu taki sklep, został skazany na dwa lata więzienia. 

Oba procesy w dużym stopniu doszły do skutku dzięki zaangażowaniu szefa elbląskiego sanepidu Marka Jarosza, który kilka lat temu wypowiedział wojnę handlarzom. 

W rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu, wyjaśnia, że tzw. dopalacze mogą zostać zatrzymane przez sanepid maksymalnie na 18 miesięcy. W tym czasie trzeba ustalić, czy rzeczywiście produkty te zawierają substancje, które mają działanie psychoaktywne.

Gdy przypuszczenia potwierdzą się, sanepid wydaje zakaz ich produkcji oraz nakazuje wycofać je z obrotu i zniszczyć. Właściciel sklepu jest obciążany kosztami związanymi kontrolą i badaniem towaru. Jednocześnie zostaje na niego nałożona kara pieniężna w kwocie od 20 tys. zł do 1 mln zł.

Od 2012 r. elbląski sanepid nałożył w sumie 630 tys. zł kar. Nie zostały one dotąd wyegzekwowane.

Szef sanepidu zwraca też uwagę, że walkę z dopalaczami nie ułatwia także fakt, że osoby, które w skutek zażycia dopalaczy trafiły do szpitali, nie chcą powiedzieć, gdzie kupiły środki.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH