EllaOne w prawnej „pigułce”

PRAWO

Autor: Krystian Szulc/ŚIA/rynekaptek.pl   16-04-2015, 15:01

EllaOne w prawnej „pigułce” Radca prawny ŚIA o prawnych aspektach wprowadzenia do obrotu EllaOne bez recepty (fot. Fotolia/PTWP)

- Wyrażam pogląd, że osoba, która chce nabyć ellaOne, ma interes prawny w tym, aby wykazać swój wiek, jeżeli zdaniem osoby wydającej ten lek nie spełnia wymogu z rozporządzenia, czyli ukończenia 15 lat – pisze Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Krystian Szulc na łamach ŚIA prezentuje opracowanie dotyczące rozporządzenia MZ zmieniającego rozporządzenia w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. 2015 poz. 477).

Radca prawny przypomina, że na podstawie art. 96 ust. 7 ustawy z dnia 06 września 2001- Prawo Farmaceutyczne (Dz. U. 2014 poz.319), wprowadzono zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 - w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. 2002 Nr 183 poz. 1531), poprzez dodanie w § 5 ust. 2 o treści: 

"2. Produkt leczniczy z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadający kategorię dostępności „OTC”, wydaje się osobie, która ukończyła 15. rok życia."

- Tym samym, środek antykoncepcyjny ellaOne, tzw. pigułka "dzień po", będzie w Polsce sprzedawana bez recepty wyłącznie osobom, które ukończyły 15. rok życia – informuje prawnik.

Radca prawny ŚIA, zwraca uwagę, że argumentując swoje stanowisko, ministerstwo powołuje się na zapis art. z art. 200 Kodeksu karnego, zgodnie z którego brzmieniem karalne jest obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15, tym samym wiek 15 lat to tzw. wiek przyzwolenia. Brak jest regulacji, czy chociażby wskazania, jak farmaceuci mają przestrzegać wskazanej regulacji, co do ograniczenia wiekowego.

- Wyrażam pogląd, że osoba, która chce nabyć ellaOne ma interes prawny w tym aby wykazać swój wiek jeżeli zdaniem osoby wydającej ten lek nie spełnia wymogu z rozporządzenia czyli ukończenia 15 lat. Stwierdza się to wzrokowo i wtedy zgodnie z art. 96 ust 4 prawa farmaceutycznego można odmówić wydania leku ellaOne do chwili wykazania przez pacjenta, że ukończył 15 lat i jest uprawniony do nabycia leku zgodnie z rozporządzeniem – pisze Szulc.

Więcej: katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH