Energy drink: w Norwegii, Danii i Islandii można je dostać tylko w aptekach

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-01-2018, 12:09

Energy drink: w Norwegii, Danii i Islandii można je dostać tylko w aptekach Napoje energetyczne kuszą na sklepowych półkach kolorowymi opakowaniami (fot. archiwum)

4 stycznia 2018 roku jedna z angielskich sieci supermarketów zapowiedziała, że od marca nie będzie prowadziła sprzedaży wysokokofeinowych napojów energetyzujących dla osób poniżej 16. rż. "Apelujemy o zastanowienie się nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji również w Polsce" - piszą posłanki.

Pierwszy energy drink sprzedano w 1987 roku w Austrii. Dzisiaj są dystrybuowane w ponad 100 krajach na całym świecie. Istnieją też miejsca, gdzie napoje energetyzujące nie są powszechnie dostępne. W Norwegii, Danii i Islandii można je dostać tylko w aptekach. We Włoszech i Francji wprowadzenie na rynek "energetyka" wymaga zezwolenia Ministerstwa Zdrowia.

Natomiast w Polsce i Niemczech względem napojów energetyzujących nie obowiązują żadne szczególne obostrzenia. Niestety, okazuje się że najczęściej spożywają je dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Przyjmowanie dużych dawek kofeiny oraz substancji pochodnych może być dla nich tragiczne w skutkach.

- W Polsce sprzedaje się 110 mln litrów napojów energetyzujących rocznie. Z tego blisko 10 mln litrów wypijają dzieci i młodzież. 250 ml "energetyka" to tyle, co filiżanka mocnej kawy. Nie jest to dawka odpowiednia dla młodych ludzi, a tym bardziej dla dzieci. Potwierdzają to liczne badania naukowe. Co gorsza, spożywanie energy drinków może przeistoczyć się w uzależnienie - opisują dwie posłanki: Lidia Gądek, Ewa Kołodziej.

Apelują do ministra zdrowia o wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży tych produktów dla dzieci i młodzież.

- Napoje energetyczne kuszą na sklepowych półkach kolorowymi opakowaniami. Nader często reklamowane są jako źródło witamin i nadludzkiej mocy. Są słodkie i smaczne. Wypicie „magicznego napoju” ma być sposobem na stres, klasówkę, kolokwium czy zmęczenie. Energy drink ma rzekomo poprawiać kondycję fizyczną i psychiczną, powodować wzrost koncentracji, poprawiać czujność i nastrój. Społeczna świadomość szkodliwości napojów energetycznych jest nikła, co wymaga pilnej interwencji - dodają.

Ich zdaniem, napoje energetyczne można kupić niemal wszędzie, a do niedawna nawet w szkolnym sklepiku. Co więcej, produkuje się je również w olbrzymich 1,5 litrowych opakowaniach. Dawka powyżej 500 mg kofeiny (kazus spożycia 1,5 l napoju, który zawiera 30 mg kofeiny na 100 ml) powoduje wystąpienie działań ubocznych takich jak: nadpobudliwość psychiczna i fizyczna, nudności, osłabienie, wymioty, niemiarowość serca i przyspieszenie akcji serca, drgawki, a nawet porażenie ośrodka oddechowego. Przywołane objawy coraz częściej obserwuję w swoim gabinecie lekarza rodzinnego przyjmując dzieci i młodzież. Niestety, zdarzają się pośród nich przypadki osób cierpiących na choroby przewlekłe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH