Etyka farmaceuty a pigułka "dzień po"

PRAWO

Autor: Fronda.pl ms.rynekaptek.pl   15-01-2015, 09:06

Etyka farmaceuty a pigułka "dzień po"

Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC uważa, że jeśli za odmowę sprzedaży pigułki "dzień po" farmaceuta będzie miał problemy - będą to represje o charakterze ideologicznym i pozaprawnym.

W wywiadzie dla Frondy.pl ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC przyznał, że w ustawie farmaceutycznej nie ma klauzuli sumienia. W jego opinii nie zmienia to jednak faktu, że konstytucyjnie farmaceuci mają zagwarantowaną wolność sumienia.

Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC przywołał jednocześnie Kodeks Etyki Farmaceuty, który w art. 4 p. 1 stanowi: Farmaceuta, wykonując swoje zadania, musi posiadać wolność postępowania zgodnego ze swym sumieniem oraz swobodę działań zawodowych, stosowną do wskazań etycznych, aktualnego poziomu wiedzy i stanu prawnego.

Rozmówca Frondy.pl wskazał także na art. 12 p. 4 Kodeksu, który stwierdza, że farmaceuta może odmówić wydawania produktów leczniczych, jeżeli ma podstawę przypuszczać, że zostaną one użyte przez nabywcę, lub osoby trzecie z zamiarem zaszkodzenia zdrowiu albo w celach nieleczniczych.

Więcej: fronda.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH