Europa: szlaban dla tradycyjnej chińskiej medycyny

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-06-2011, 07:52

Według „Chemistry World”, nakazana odpowiednimi regulacjami prawnymi rejestracja specyfików stosowanych w tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) praktycznie zamyka rynek Unii Europejskiej na tego typu alternatywną metodę leczenia.


Europejski ustawodawca wprowadza regulacje prawne, zmuszające producentów ziołowych leków stosowanych w TCM do pełnej rejestracji specyfików sprzedawanych w UE do końca kwietnia 2011 roku (na drodze uproszczonej procedury).

Prawo europejskie, obejmujące tą tematykę dostosowane jest do europejskich ziołowych preparatów, które zazwyczaj zawierają jedną aktywną substancję w swym składzie. Inaczej jest w specyfikach chińskich, gdzie w składzie stosowanych w TCM mieszankach znaleźć można kilka aktywnych związków chemicznych pochodzenia roślinnego. Każdy z nich musi zostać określony, scharakteryzowany i przetestowany.

Procedura rejestracji wymaga przedstawienia materiałów potwierdzających bezpieczne stosowanie każdego zioła wykorzystywanego w TCM na przestrzeni ostatnich 30 lat oraz dodatkowo 15 lat na terenie UE.

Sprawę dodatkowo komplikują finanse. Koszt rejestracji jednego specyfiku TCM waha się od pięciuset tysięcy do miliona euro. Chińscy producenci medykamentów stosowanych w TCM apelują do władz w Pekinie o uruchomienie specjalnych funduszy, które wykorzystane byłyby na przeprowadzenie procedur rejestracyjnych w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH