Europejski status farmaceuty szpitalnego

PRAWO

Autor: ms   24-09-2014, 08:44

Europejski status farmaceuty szpitalnego

Rola i zadania farmacji szpitalnej w Europie - powstało wspólne stanowisko Europejskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Szpitalnych (EAHP) oraz organizacji pacjentów, lekarzy i pielęgniarek.

Dokument został wstępnie przyjęty podczas Europejskiego Szczytu Farmacji Szpitalnej w Brukseli (maj 2014 r.). Oto skrót wszystkich zapisów.
Dział 1: Postanowienia wstępne

1.1.
Cel farmacji szpitalnej: optymalizacja terapii pacjentów.
Realizacja: wspólna praca w zespołach interdyscyplinarnych.
1.2.
Cel farmacji szpitalnej: rozwijanie i wdrażanie wytycznych Dobrych Praktyk Farmacji Szpitalnej (informacje o odpowiednich zasobach personalnych, określenie wymagań szkoleniowych, wdrożenie standardów usług farmacji szpitalnej).
1.3.
Rozwijanie kryteriów i określenie priorytetów działań farmacji szpitalnej w oparciu o dostępne (ograniczone) środki.
1.4.
Kreowanie systemu, w którym każda apteka szpitalna zapewniona miałaby nadzór farmaceuty z należytym zawodowym doświadczeniem.
1.5.
Rozwijanie planu zarządzania zasobami ludzkimi w celu zoptymalizowania prac w ramach praktyki farmacji szpitalnej.

Dział 2:
Wybór, zamawianie i dystrybucja leków
2.1.
Współpraca farmaceutów szpitalnych w kreowaniu zakupu leków w oparciu o najlepsze praktyki i zgodnie z przepisami (bezpieczeństwo, jakość i skuteczność leków).
2.2.
Współudział farmaceutów szpitalnych w kierowaniu: rozwojem, monitoringiem, przeglądem i poprawą procesów użytkowania leków.
2.3.
Farmaceuci szpitalni powinni koordynować: rozwój, utrzymanie i stosowanie systemu receptariusza szpitalnego (jako systemu lokalnego, regionalnego, narodowego). System ten powinien być powiązany z wytycznymi, standardami i sposobami leczenia opartymi na najlepszej wiedzy (wyniki leczenia i ewentualnie ocena farmakoekonomiczna).
2.4.
Zamawianie leków według zasad zawartych w receptariuszu.
Opisanie procesu zamawiania leków pozareceptariuszowych, zalecanych jako bezpieczne i skuteczne w opiece nad pacjentami.
2.5.
Wykreowanie planu awaryjnego dla szpitala - w przypadku braków leków.
2.6.
Odpowiedzialność aptek szpitalnych za wszystkie działania logistyczne związane z lekami (przechowywanie, przygotowanie, dyspensowanie, dystrybucja utylizacja leków, także tych stosowanych do badań).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH