Ewa Kopacz: lekom z listy S minister "funduje" refundację

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   25-03-2016, 10:46

Ewa Kopacz: lekom z listy S minister "funduje" refundację

Firmie nigdy nie będzie opłacało się zejść do niskiej ceny i zdobyć 15% rynku, żeby wyjść jako podstawa limitu w danej grupie terapeutycznej, jeśli zostaną wprowadzone w obwieszczeniu jako leki dla 75-latków - uważa Ewa Kopacz.

Wracamy jeszcze na chwilę do dyskusji nad projektem ustawy wprowadzającej darmowe leki dla seniorów, jaka odbyła się 17 marca br. Ustawa przeszła przez Sejm i trafiła do Senatu.

W czasie dyskusji głos zabierała także b. minister zdrowia, Ewa Kopacz.

- Pan wie dokładnie, bo takie badania były robione w Ministerstwie Zdrowia, że dzisiaj wszyscy ci, którzy korzystają z listy leków refundowanych, a szczególnie ludzie po 75. roku życia, spożytkowali w ciągu roku średnio ok. 40 opakowań i dopłacili 8 zł do każdego opakowania. To jest ok. 320 zł w skali roku - mówiła do obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Minister przypomniała też, że chodzi o realizację recept lekarskich w aptekach, a nie leki czy suplementy kupowane przez seniorów w obrocie pozaaptecznym.

- Przeraziłam się, kiedy pan powiedział, że na tej liście będą przede wszystkim leki, do których najwięcej w tej chwili dopłaca pacjent. Co to znaczy? To znaczy, że te leki nigdy nie będą tańsze, panie ministrze. Firmie nigdy nie będzie się opłacało zejść do niskiej ceny i zdobyć 15% rynku, żeby wyjść jako podstawa limitu w danej grupie terapeutycznej, bo pan im to funduje, wprowadzając je w obwieszczeniu jako leki dla 75-latków.

Według planu resortu zdrowia, bezpłatne leki będą wpisywane na listę "S", ukazującą się równocześnie z wykazem leków refundowanych. Pierwszy taki wykaz "S" ma być opublikowany we wrześniu 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH