Ewa Kopacz proponuje centralny unijny bank krwi i sprzętu

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-06-2011, 14:20

Polska podczas prezydencji chce zająć się udoskonaleniem unijnego systemu wczesnego ostrzegania ws. epidemii - poinformowała Ewa Kopacz. Minister zaproponowała też stworzenie centralnego unijnego banku krwi i sprzętu do dializ.

Takie postulaty padły podczas posiedzenia ministrów zdrowia UE ws. zakażeń bakterią EHEC. Chorzy na zespół hemolityczno-mocznikowy (HUS) wywołany zakażeniem pałeczką okrężnicy Escherichia coli (bakteria EHEC) potrzebują transfuzji krwi i dializ.

- Apelowałam do krajów UE, byśmy byli gotowi, poza pomocą na poziomie eksperckim, do wymiernego wsparcia, czy to w formie zgłaszania potrzeb do wspólnego banku pomocy w zakresie krwi, czy dializatorów - powiedziała w poniedziałek (6 czerwca) Ewa Kopacz, która uczestniczyła w spotkaniu ministrów "27" w Luksemburgu.

- Myślę, że jest to temat do dyskusji i o to apelowała minister Hiszpanii, abyśmy w trakcie naszej prezydencji podjęli temat udoskonalenia systemu wczesnego ostrzegania, jak również tworzenia zachowań solidarnościowych w takich sytuacjach - mówiła Ewa Kopacz.

Poinformowała, że będzie to tematem pierwszego spotkania ministrów zdrowia podczas polskiej prezydencji 5-6 lipca w Sopocie.

Dodała, że wspólny bank krwi lub sprzętu medycznego mógłby być pomocny przy ewentualnych przyszłych epidemiach w krajach UE. Zastrzegła, że obecnie Niemcy nie proszą UE o pomoc w związku z zakażeniami EHEC.

Wywołująca w niektórych przypadkach krwawą biegunkę bakteria EHEC zabiła już co najmniej 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys., głównie w Niemczech.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH