Ewidencjonowanie rabatów i bonifikat udzielanych na leki

PRAWO

Autor: podatki.biz/rynekaptek.pl   30-08-2011, 14:17Fakt, iż wnioskodawca nie pomniejsza obrotu o wartość udzielonych bonifikat jest postępowaniem prawidłowym.

Takie stanowisko potwierdza dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów.Chodziło o sytuację, gdy wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży detalicznej leków i produktów farmaceutycznych w aptece i rozlicza się na podstawie księgi rachunkowej. W celu zapewnienia konkurencyjności apteka przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi udziela kupującym bonifikaty, polegającej na obniżeniu ostatecznej ceny do zapłaty. 

Bonifikata ta uwidoczniona jest na paragonie wydawanym klientowi, ale w tzw. części niefiskalnej i powoduje, że wykazana cena jest obniżona o udzieloną bonifikatę.

Zatem faktycznie otrzymana cena od klienta jest niższa. 

Oznacza to, że przy zastosowaniu przez wnioskodawcę bonifikaty, nie następuje zmniejszenie ceny poszczególnych leków, ulega zmniejszeniu natomiast kwota do zapłaty.

W raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód ewidencjonowany jest bez uwzględnienia pomniejszenia o bonifikaty, jednakże uzyskany przez aptekę obrót jest faktycznie mniejszy, bowiem do kasy apteki wpływa w rzeczywistości kwota pomniejszona o wartość udzielonych bonifikat. 

Natomiast kwotę udzielonych bonifikat rejestruje system komputerowy, który rejestruje wartość udzielonych bonifikat w rozbiciu na kwotę netto oraz podatek VAT.

W tej sytuacji udzielone bonifikaty obniżają obrót. Jednakże do wyliczenia podatku należnego Wnioskodawca nie obniża obrotu o udzielone bonifikaty.

Wnioskodawca wskazał, iż zdarzenia gospodarcze dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług ewidencjonowane są w księdze rachunkowej.

Więcej: http://www.podatki.biz
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH