Fałszerze leków to narkotykowe gangi

PRAWO

Autor: sejm, ms/rynekaptek.pl   24-10-2014, 13:17

Fałszerze leków to narkotykowe gangi

Fałszowani leków jest bardziej intratnym interesem niż handel narkotykami. Walka z tym zjawiskiem to jak potyczka z wiatrakami i żadne regulacje prawne tego nie zmienią.

To usłyszeli posłowie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Według ostatnich ustaleń Interpolu na świecie funkcjonuje 360 milionów stron internetowych, których właściciele oferują: suplementy, leki OTC, ale także recepturowe. To dobrze zorganizowany nielegalny interes. Biznes ten kontrolowany jest przez 30 dużych grup mafijnych za pośrednictwem 54 tys. domen.

O ile nawet oferowanie leków w sieci byłoby w Polsce zabronione, każdy będzie mógł bez trudu odnaleźć stronę internetową w języku polskim i zamówić medykamenty pocztą. Oczywiście strony te nie będą funkcjonowały na serwerach w Polsce, tak więc ściganie ich właścicieli byłoby niezmiernie utrudnione, o ile w ogóle możliwe.

W Polsce prowadzone były eksperymenty, mające na celu wykazanie co w sieci oferuje się pacjentom. W jednej z prób wybrano do analizy osiem suplementów diety – wszystkie były sfałszowane. Taka sytuacja nie jest przypadkowa. W 2014 r. wykryto bodajże największą dotychczas próbę wprowadzenia na rynek unijny 1,2 mln szt. sfałszowanej aspiryny.

Skala fałszerstw jest niewiarygodna. Z bardzo precyzyjnych badań, przeprowadzonych w Holandii wynika, że na rynku od 60 do 80 proc. leków na potencję (sprzedawanych także na receptę),  to leki sfałszowane. Dane te wynikają z porównania tego co dostarczono do sprzedaży w sposób legalny z tym co znalazło się w sieci kanalizacyjnej trzech holenderskich miast. Informację tę uzyskano dzięki skrupulatnej analizie metabolitów wydalanych przez osoby stosujące medykament.

W suplementach diety, kupowanych bez ograniczeń w sieci, powszechnie wykrywana jest sibutramina, pochodna amfetaminy od trzech lat wycofana z lecznictwa.

Jak zabezpieczyć się przed olbrzymią liczbą sfałszowanych produktów leczniczych, kupowanych głównie w sieci, ale także w placówkach handlowych takich jak stacje paliw?

Tworzenie restrykcji w obrocie nielegalnymi farmaceutykami jest niezwykle kłopotliwe, a co najważniejsze mało skuteczne. Jedyną szansą na zmianę sytuacji może być powszechne uświadomienie potencjalnym nabywcom z czym mają do czynienia, kupując leki w sieci i czym może to grozić.

Informacje te zaczerpnięto z dyskusji przeprowadzonej w Sejmie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH