Farmaceuci będą decydować o odpłatności za lek?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   12-03-2018, 14:03

Farmaceuci będą decydować o odpłatności za lek? Farmaceuta będzie zobowiązany do określania poziomu odpłatności leków (Fot. Archiwum)

Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym wystawiania recept, w przypadku, gdy lekarz nie określi poziomu odpłatności, będzie musiał to zrobić farmaceuta. W ocenie aptekarzy, zapis ten to ukryty sposób na zaoszczędzenie na refundacji leków.

Regulacja, zawarta w paragrafie 8 nowego rozporządzenia do ustawy – Prawo farmaceutyczne, wywołała burzę w środowisku farmaceutów. Chodzi o określenie stopnia odpłatności za lek.

Jak wyjaśnia „Rz”, jeśli na recepcie lekarz nie określi poziomu odpłatności za lek, wyrób medyczny lub środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, farmaceuta będzie musiał upewnić się, czy pacjentowi przysługuje na nie refundacja związana z płcią czy wiekiem i określić stopień odpłatności za lek.

– Kłopot w tym, że nie mamy do tego ani narzędzi, ani warunków, ani wiedzy. Nie znamy rozpoznania choroby ani określonego przez lekarza kodu Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Nie mamy też warunków do ustalenia go np. na podstawie wyników badań. A to może rodzić problemy – ostrzega Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przykładem może być pacjentka z receptą na lek dla mężczyzn. – Według projektu Ministerstwa Zdrowia aptekarz powinien zapytać, i to przy innych pacjentach stojących w kolejce, czy pani jest mężczyzną, transwestytą, czy może jest już po zmianie płci, bo musi ustalić odpłatność. Przypadek jest może jaskrawy, ale nie niemożliwy – tłumaczy farmaceuta.

Ponadto, zdaniem farmaceutów, zapis ten to ukryty sposób na zaoszczędzenie na refundacji leków.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH