Farmaceuci piszą do NFZ w sprawie niezgodnego z prawem karania aptek

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   13-03-2013, 15:01

Farmaceuci piszą do NFZ w sprawie niezgodnego z prawem karania aptek

Analizując kontrole NFZ prowadzone przez niektóre Oddziały NFZ, farmaceuci zauważyli niezgodność z obowiązującym prawem, która skutkuje nieuzasadnionym nakładaniem na apteki kar finansowych. W tej sprawie władze Śląskiej Izby Aptekarskiej wystosowały pismo do szefowej NFZ, Agnieszki Pachciarz, z prośbą o zajęcie stanowiska.

Sprawa dotyczy karania aptek za przekazywanie błędnych danych elektronicznych. Izba zauważa, że zgodnie z analizą przepisów rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, karaniu nie mogą podlegać apteki, którym zdarzyło się tylko przekazanie błędnych danych przy receptach prawidłowo zrealizowanych i podlegających należnej refundacji.

Kara może być naliczana tylko w odniesieniu do tych recept, które spełniają jednocześnie dwa warunki: dane zostały przedstawione niezgodnie ze stanem faktycznym oraz gdy na podstawie tych danych NFZ dokonał nienależnej refundacji.

W opinii ŚIA, ten zapis nie daje NFZ prawa do naliczania kar, gdy dane zostały przekazane niezgodnie ze stanem faktycznym, ale NFZ dokonał należnej refundacji, czyli pomimo błędów w przekazanych danych elektronicznych w aptece znajdują się prawidłowe recepty, za które refundacja przysługuje, czyli jest należna.

Oddziały NFZ, które tak postępowały, powinny zwrócić aptekom pieniądze naliczone jako kary niezgodne z obowiązującym prawem, co mogło mieć miejsce nawet od początku 2012 roku - zauważają farmaceuci.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH