Farmaceuci piszą do RPO w sprawie dyżurów aptek

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   20-09-2011, 10:43

Farmaceuci piszą do RPO w sprawie dyżurów aptek

Powstał szablon pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym można złożyć skargę w kwestii sposobów realizowania wymogu zawartego w art. 94 ustawy prawo farmaceutyczne.

Chodzi o art. 94 ust. 1 ustawy Pf, zgodnie z którym rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.Ust. 2 art. 94 precyzuje, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego.Tekst pisma-stargi pochodzi od prezesa Gdańskiej OIA Michała Pietrzykowskiego ze zgodą na wykorzystanie. Podobne pisma ze strony farmaceutów z GOIA do RPO zostały jakiś czas temu wysłane. Część z nich nie została odrzucona i zostały ocenione jako zasadne.

RPO ma możliwość skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Akcja wysyłania kolejnych podobnych pism ma na celu indukowanie działania ze strony Rzecznika - argumentują inicjatorzy akcji.W przypadku tego urzędu ilość robi różnicę. Dlatego istnieje szansa, że w momencie otrzymania kolejnych pism, Rzecznik przygotuje wniosek o zbadanie zgodności art. 94 Pf z Konstytucją RP.

Samo wysłanie wniosku jest bezpłatne i można to zrobić drogą elektroniczną - Rzecznik Praw Obywatelskich - Wniosek.


Treść pisma przygotowanego przez GOIA pod adresem: http://forum-farmaceutyczne.org/dyzury-skarga-do-rpo-t10518.html
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH