Farmaceuci szpitalni stanowią niewykorzystany potencjał

PRAWO

Autor: aptekaszpitalna.pl/ rynekaptek.pl   21-01-2016, 14:10

Farmaceuci szpitalni stanowią niewykorzystany potencjał Farmaceuci chcą zmian w zakresie pracy aptek szpitalnych

Farmaceuci szpitalni chcą, by apteki szpitalne - z pełnienia głównie funkcji zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne - stały się miejscem wykorzystania umiejętności i wysokich kompetencji farmaceutów w polepszeniu opieki nad pacjentem hospitalizowanym.

Taki postulat zawarł mgr farm. Dariusz Smoliński, sekretarz Naczelnej Rady Aptekarskiej, koordynator Departamentu Farmacji Szpitalnej NRA, w prezentacji dotyczącej farmaceutów szpitalnych w Polsce, przedstawionej podczas Senackiej Komisji Zdrowia.

"W związku z planowanymi przez Rząd zmianami w podejściu do finansowania podmiotów leczniczych nadszedł czas, aby apteki szpitalne w Polsce przeszły pewnego rodzaju rewolucję, która w wielu rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej czy w Australii jest już faktem –
z pełnienia głównie funkcji zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze, wyroby medyczne do wykorzystania umiejętności i wysokich kompetencji polskich farmaceutów w polepszeniu opieki nad pacjentem hospitalizowanym - informuje Dariusz Smoliński.

Proponuje zmiany w przepisach prawa.

W ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej(t.j. Dz.U. Z 2013 r., Nr 217 z późn. zm.),

- art. 2 ust. 1 pkt 2 w definicji pracownika medycznego proponuje się nadać następujące
brzmienie:

2) osoba wykonująca zawód medyczny – osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych, legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny oraz osobę świadczącą usługi farmaceutyczne w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej;

- po art. 22 dodaje się art. 22a w brzmieniu:
22a. 1) W celu zapewnienia odpowiedniej jakości świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym funkcjonuje koordynator do spraw bezpiecznej farmakoterapii, zwany dalej „koordynatorem”.

2) Koordynatorem może być farmaceuta, o którym mowa w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, który ma co najmniej trzyletni staż pracy w pracy w aptece. Koordynator jest farmaceutą zatrudnionym w aptece szpitalnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH