Farmaceuci też mają prawo do wolności sumienia

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   26-10-2015, 08:15

Farmaceuci też mają prawo do wolności sumienia Prawo do wolności sumienia mają też farmaceuci

Z konstytucyjnego prawa do wolności sumienia mogą chcieć korzystać nie tylko lekarze, ale także inne grupy zawodowe, w tym farmaceuci - uważa prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dr Dorota Pudzianowska.

7 października Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część przepisów regulujących powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. TK stwierdził m.in., że wolność sumienia – w tym ten jej element, w którym jest sprzeciw sumienia – musi być respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające - przypomina Rzeczpospolita.

Według TK ustawodawca nie może więc dowolnie kształtować albo znosić tego „przywileju", lecz musi respektować konstytucyjne warunki ustanawiania ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.

Zdaniem Pudzianowskiej wyrok TK otwiera osobom z tych grup zawodowych możliwość powoływania się w sferze publicznej na swój światopogląd i tym samym może dochodzić do odmawiania innym realizacji ich praw, konstytucyjnie zagwarantowanych. Dlatego musi zostać zagwarantowana proporcjonalność w wyrażaniu swobody sumienia.

Jak powiedziała, na wolność sumienia może powołać się np. farmaceuta przy wydawaniu środków antykoncepcyjnych.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH