Farmaceuta może odmówić pokazania recept inspekcji skarbowej, ale...

PRAWO

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   11-06-2015, 09:23

Farmaceuta może odmówić pokazania recept inspekcji skarbowej, ale...

Zażądanie przez urząd kontroli skarbowej w Zielonej Górze wydania kopii recept wznowiło dyskusję na temat granic uprawnień inspektorów. Samorząd aptekarski przestrzega przed konsekwencjami złamania tajemnicy zawodowej - przypomina DGP.

Inspektorzy, którzy zakwestionowali rozliczenia podatkowe lekarza zażądali od niego podania nazwisk pacjentów. Gdy ten – powołując się na tajemnicę lekarską – odmówił, inspektorzy ruszyli do aptek i domagali się wydania kopii recept. Uznali, że na tej podstawie będą mogli ustalić rozmiar działalności medyka.

Część aptek spełniła ich żądanie., choć jak się okazuje, niesłusznie. – Jeżeli lekarz czy aptekarz uważa, że nie może udostępnić dowodów, to może przecież odmówić ich przekazania – stwierdza Anna Baran, rzeczniczka zielonogórskiego urzędu.

Wyjaśnia, że w takiej sytuacji inspektorzy zrezygnują z dalszych działań albo zastosują środki przymusu. Przypomina, że działania UKS podlegają kontroli instancyjnej i sądowej, a zgromadzone informacje stanowią tajemnicę skarbową.

Aptekarzy to jednak nie uspokaja. Kontrola skarbowa "straszy" ich środkami przymusu w razie nieprzekazania recept. Jednocześnie dla niewielkich placówek realizacja oczekiwań kontrolerów może oznaczać wielogodzinny paraliż w funkcjonowaniu apteki, bo trzeba przejrzeć recepty i wybrać te, które zostały wystawione przez danego lekarza.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH