Farmaceuta poinformuje o działaniach niepożądanych leku, a co z podatkiem?

PRAWO

Autor: izba skarbowa, ms/rynekaptek.pl   25-02-2015, 07:54

Farmaceuta poinformuje o działaniach niepożądanych leku, a co z podatkiem?

Firma, która ma zamiar uruchomić projekt, mający na celu zbieranie informacji o działaniach niepożądanych leków, ma problem natury podatkowej. Jak w rozliczeniach z fiskusem traktować użyczenie farmaceutom sprzętu komputerowego, który służyłby realizacji zadania.

Firma ma zamiar zawierać umowy cywilnoprawne z osobami fizycznymi - farmaceutami. Będą to umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Z aptekarzami może być zawarta jedna umowa (np. zlecenia) lub kilka umów (np. jedna umowa zlecenia i dwie umowy o dzieło).

Spółka zamierza nabyć i czasowo udostępnić farmaceutom m.in. tablety, telefony komórkowe typu smartfon. Urządzenia te, w celu uzyskania pełnej ich funkcjonalności, będą miały zapewniony bezprzewodowy dostęp do sieci internetowej.

W każdej z umów będzie zawarte postanowienie, zgodnie z którym firma zobowiąże się do wydania farmaceucie urządzenia - w celu wykonania umowy, ten zaś będzie miał prawo do ich używania. Umowy takie nie będą zawierać klauzuli umożliwiającej farmaceutom swobodne dysponowanie urządzeniami (nie będą mogli ich np. zbyć, wypożyczyć innej osobie, używać do celów prywatnych).

W wyniku wykonania przez farmaceutów pracy firma uzyskiwałaby określone informacje, które następnie będzie mogła odpowiednio opracować i przetworzyć (np. w celu przygotowania raportów, opracowań, zestawień, statystyk, itp.). Efekty opracowania i przetwarzania tych informacji będą oferowane w celach komercyjnych zainteresowanym podmiotom (np. firmom farmaceutycznym).

Udostępnione specjalistom urządzenia pozostaną własnością spółki i mają podlegać zwrotowi.

Zgłoszenia o niepożądanych działaniach produktów leczniczych będą przekazywane prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, ale także tzw. podmiotowi odpowiedzialnemu (w rozumieniu przepisów farmaceutycznych). Jednocześnie spółka będzie posiadać dostęp do szczegółów wysyłanych przez farmaceutów zgłoszeń. Firma zdobywać ma w ten sposób określone informacje na temat produktów leczniczych, które następnie będzie mogła odpowiednio opracować i przetworzyć (np. w celu przygotowania raportów, bądź map ryzyk związanych z działaniem określonych produktów leczniczych). 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH