Farmaceuta szpitalny proponuje

PRAWO

Autor: OIA Kraków/rynekaptek.pl   19-10-2016, 12:45

Farmaceuta szpitalny proponuje Walenty Zajdel kieruje swoje uwagi do resortu zdrowia dot. ustawy refundacyjnej

Należy wprowadzić do umów na dostawy leków dla szpitali obowiązek obniżenia ceny zakupu leków refundacją, jeżeli w aktualnym wykazie refundacyjnym cena danego produktu ulegnie obniżeniu poniżej ceny określonej w tej umowie - uważa Walenty Zajdel.

Walenty Zajdel, przewodniczący komisji ds. aptek szpitalnych Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, w piśmie do Ministerstwa Zdrowia, wysuwa propozycje zmian do ustawy o refundacji leków. Chodzi o art. 8 i 9 ustawy.

Propozycja brzmienia art. 8: "Urzędowe ceny zbytu, a także urzędowe marże hurtowe i detaliczne, mają charakter cen i marż sztywnych, z wyjątkiem art. 9".

W art. 9 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
1. W przypadku sprzedaży leków świadczeniodawcom, w celu realizacji świadczeń gwarantowanych, urzędowe ceny zbytu, a także urzędowe marże hurtowe, mają charakter cen i marż maksymalnych.

2. W umowie na dostawy leków, zawiera się postanowienia przewidujące obowiązek obniżenia ceny zakupu, jeżeli w obwieszczeniu wydanym na podstawie art. 37 urzędowa cena zbytu danego leku jest niższa niż w umowie. Zmiana ceny nie powoduje zmiany postanowień zawartej umowy.

W opinii proponującego to rozwiązanie, w ten sposób uchyla się obowiązek dokonywania zakupów leków objętych refundacją w cenie nieprzekraczającej limitu finansowania.

Na szpitale został bowiem nałożony obowiązek nabywania leków po cenie nie wyższej niż urzędowa cena zbytu. 

- Przepis stworzył duży problem interpretacyjny, ponieważ obowiązek taki nie został nałożony na producentów ani na hurtownie. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia wydało wydało na początku 2012 roku, chwilę po wejściu w życie ustawy refundacyjnej, trzy komunikaty w tej sprawie, które osłabiły nieco wymowę tego przepisu - tłumaczy Walenty Zajdel.

Dodaje: - Praktyczna realizacja dotychczasowego przepisu utrudniała zaopatrzenie szpitali w niektóre leki, w szczególności gdy podstawę limitu wyznaczał lek mający inną substancję czynna niż planowany do zakupu przez szpital.

Jego zdaniem, należałoby zatem wprowadzić do umów na dostawy leków obowiązek obniżenia ceny zakupu produktów objętych refundacją, jeżeli w aktualnym wykazie refundacyjnym cena danego produktu ulegnie obniżeniu poniżej ceny określonej w tej umowie.

Pismo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH