Farmakolog: stosowanie dopalaczy grozi kalectwem i śmiercią

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2015, 16:09

Farmakolog: stosowanie dopalaczy grozi kalectwem i śmiercią Dopalacze zagrażają zdrowiu i życiu

Uszkodzenia mózgu, wątroby, nerek, serca, a nawet zgon - to możliwe skutki zażywania dopalaczy - przestrzega konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej prof. Bogusław Okopień. Dodał, że koszty leczenia zatrutych osób ponosi całe społeczeństwo.

- Nie tylko delikwent ponosi nieuchronną cenę - uszkodzi sobie mózg, serce, wątrobę, nerki, tarczycę, być może umrze. Jeśli nie umrze, my mu podtrzymamy życie w miarę naszych heroicznych prób, ale cóż to będzie za życie z niefunkcjonującym mózgiem, uszkodzoną wątrobą czy niewydolnością nerek? Ten pacjent trafi później na dializy, będzie kandydatem do przeszczepienia wątroby, będzie miał arytmię, będzie wymagał rozrusznika, kardiowerterów, czyli jeśli nawet przeżyje, stanie się inwalidą - to spojrzenie z jego strony - powiedział prof. Okopień podczas wtorkowej (14 lipca) konferencji prasowej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach, gdzie kieruje oddziałem chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

- Nasze spojrzenie jako współobywateli jest takie, że jeśli mamy kilkaset takich przypadków w ciągu kilku dni, to potrzeba do ich obsługi karetek pogotowia, ratowników, lekarzy, wielu badań diagnostycznych. Za to wszystko nie zapłaci sprzedawca dopalaczy, tylko my - dodał prof. Okopień.

Podkreślił, że zwiększona liczba takich zatruć wymaga też zmian w organizacji ochrony zdrowia: - Mniej uwagi będzie można poświęcić pacjentom chorym na inne schorzenia, bo trzeba będzie się zająć tymi zatrutymi - to jest kolejny minus ogólnospołeczny, który też trzeba brać pod uwagę. Za ten karygodny brak wyobraźni osób żądnych wrażeń zapłacimy wszyscy.

Jak wyjaśnił, w przypadku tak silnie działających trucizn pierwszy etap pomocy lekarskiej sprowadza się do podtrzymywania funkcji życiowych - akcji serca, oddechu, pracy nerek: - Oczywiście w przypadku opioidów czy benzodwuazepin dysponujemy specyficznymi odtrutkami i z tego też czasami korzystamy, ale tzw. dopalacze są nieobliczalne. Nikt tego konkretnie nie waży, nie mierzy, to są po prostu specyfiki robione metodą garażową, czysta domowa chemia. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien tego próbować - powiedział farmakolog.

Jego zdaniem, producenci dopalaczy koncentrują się na uzyskaniu efektu błyskawicznego rauszu połączonego z dającą przyjemność utratą świadomości. Często dopalacze dają reakcje termogeniczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH