Federacja: ponad 5300 podpisów przeciwko klauzuli sumienia

PRAWO

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   27-02-2018, 13:14

Federacja: ponad 5300 podpisów przeciwko klauzuli sumienia W odniesieniu do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego apelujemy o niewprowadzanie klauzuli sumienia dla farmaceutów i właścicieli aptek - napisano w apelu (fot. archiwum)

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny informuje, że zebrała już ponad 5300 podpisów pod petycją przeciwko klauzuli sumienia w aptekach - poinformowano w komunikacie.

"W sprzeciwie wobec niekorzystnej społecznie zmiany prawa Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uruchomiła na platformie Nasza Demokracja petycję do decydentów popierających złożony w Sejmie projekt ustawy autorstwa Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich" - informuje Federacja.

"Zwolnienie farmaceutów i właścicieli aptek z obowiązku wydania i nawet posiadania leków niezgodnych z ich sumieniem doprowadzi do zmniejszenia faktycznej dostępności antykoncepcji, w tym awaryjnej, naruszając wiele wolności i praw obywatelskich" - dodano.

"W odniesieniu do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego apelujemy o niewprowadzanie klauzuli sumienia dla farmaceutów i właścicieli aptek. Powoływanie się przez farmaceutów na „klauzulę sumienia” pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem i może prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych" - napisano w treści petycji.

Dalej: - Przeciwko instytucjonalizacji klauzuli sumienia dla farmaceutów przemawiają takie wartości jak bezpieczeństwo publiczne, ochrona zdrowia, prawo do prywatności, wolność wyznania lub braku wyznania, czyli wartości również chronione przez Konstytucję.

"Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że tak długo, jak sprzedaż środków antykoncepcyjnych jest legalna, dostępna na podstawie recepty wystawionej przez lekarza, a preparaty te możliwe są do nabycia jedynie w aptece, farmaceuci nie mają prawa narzucać innym swoich przekonań moralnych, odmawiając sprzedaży leku. Takie stanowisko podzielają Rzecznik Praw Obywatelskich, Główny Inspektor Farmaceutyczny i Komitet Bioetyki PAN" - czytamy w treści informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH