Firmy farmaceutyczne czeka nowela prawa ochrony środowiska

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-07-2015, 16:01

  Firmy farmaceutyczne czeka nowela prawa ochrony środowiska Komisja środowiska za większą ochroną przed katastrofami przemysłowymi

Sejmowa komisja środowiska opowiedziała się za nowelą Prawa ochrony środowiska, które ma zapewnić lepszą ochronę przed katastrofami przemysłowymi. Nowela obejmuje przedsiębiorstwa stosujące groźne chemikalia, w tym zakłady farmaceutyczne.

 


W trakcie czwartkowego (10 lipca) posiedzenia komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji, a także przyjęto sprawozdanie. Za rozwiązaniami zaproponowanymi przez rząd głosowało ośmiu posłów, a trzech się wstrzymało. Teraz projekt ustawy trafi do drugiego czytania.

Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk wyjaśnił posłom, że projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy Seveso III ws. kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi. Dyrektywa reguluje kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

- Stosunkowo łatwo pisało się ten dokument, ponieważ obowiązujący w Polsce w chwili obecnej system przeciwdziałania poważnym awariom jest systemem dobrym, skutecznym, jest system, który we właściwy sposób zabezpiecza środowisko, zdrowie i życie ludzi - podkreślił wiceminister.

Dodał, że system kontroli i przeciwdziałania w Polsce tak jak to "podpowiada" dyrektywa jest oparty na straży pożarnej i inspekcji środowiska.

Regulacje obejmują przedsiębiorstwa stosujące groźne chemikalia, jak zakłady petrochemiczne, farmaceutyczne czy produkujące nawozy sztuczne. Według informacji przedstawionej przez wiceministra jest ich obecnie ok. 380. Dodał, że rocznie kilka przybywa bądź ubywa.

Projektowane przepisy dostosowują przede wszystkim istniejący system klasyfikacji zakładów o dużym, albo zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej do nowego systemu klasyfikacji substancji chemicznych. Chodzi o rozporządzenie CLP (Classification, Labelling, Packaging – Klasyfikacja, Znakowanie, Pakowanie). CLP wprowadziło w UE nowy system kwalifikacji, który jest oparty na Globalnie Zintegrowanym Systemie Klasyfikacji i Znakowania Chemikaliów GHS (Globally Harmonized System).

Nowelizacja będzie też wzmacniała wymogi dotyczące dostępu społeczeństwa do informacji o zagrożeniach poważnymi awariami. Dostępne mają być m.in. informacje o poważnych zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w zakładzie przemysłowym oraz o ich skutkach dla środowiska i ludzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH