Firmy ujawnią korzyści przekazywane lekarzom. Jak je opodatkować?

PRAWO

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   18-01-2016, 16:23

Firmy ujawnią korzyści przekazywane lekarzom. Jak je opodatkować?

W 2016 roku innowacyjne firmy farmaceutyczne po raz pierwszy opublikują raporty na temat przedmiotu i wartości świadczeń przekazywanych organizacjom ochrony zdrowia i przedstawicielom zawodów medycznych.

Śladem firm innowacyjnych idą również niektóre firmy branżowe. Niejasne regulacje podatkowe od lat powodowały spory w zakresie tego w jakich sytuacjach i w jaki sposób opodatkować poszczególne aspekty współpracy ze środowiskiem lekarskim, takie jak np. sponsorowanie kongresów medycznych.

- Publikacja korzyści przekazywanych lekarzom i farmaceutom to ogromny wysiłek dokumentacyjny podejmowany w imię zwiększenia transparentności relacji. Jednym z jego efektów ma być zwiększenie zaufania do branży farmaceutycznej. Publiczna dostępność tych danych oznacza jednak zwiększoną potrzebę uporządkowania działań również od strony podatkowej - mówi Sabina Sampławska, dyrektor i szef zespołu doradczego dla sektora farmaceutycznego w KPMG w Polsce.

Jej zdaniem, nie jest to jednak zadanie łatwe zważywszy m.in. na niezadowalającą jakość regulacji podatkowych, np. w zakresie obowiązków wystawiania formularzy PIT-8C. Jednakże jest możliwe do wykonania, a  stawką jest bezpieczeństwo podatkowe zarówno spółek jak i ich partnerów.

Publikacji mają podlegać informacje o przekazanych świadczeniach na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych oraz organizacji ochrony zdrowia, w tym wynagrodzenia z tytułu umów zawieranych z przedstawicielami zawodów medycznych, m.in. lekarzami.

- Większa transparentność relacji w branży farmaceutycznej może być również postrzegana jako szansa na wyjaśnienie stosowanych regulacji przez tych, którzy najlepiej je znają i rozumieją. Często bowiem zastrzeżenia wysuwane przez organy kontroli pojawiające się w trakcie kontroli podatkowych wynikają z braku zrozumienia regulacji prawnych sektora i celów ponoszonych przez spółki wydatków. Pełna transparentność rozliczeń powinna więc być czynnikiem podnoszącym poziom merytoryczny dyskusji z kontrolerami - mówi nawiązując do panelu i debaty podczas XXVII Kongresu Farmaceutycznego POLFARM Szymon Bernat, ekspert podatkowy w zespole doradczym dla sektora farmaceutycznegow KPMG w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH