FOR: zaostrzenie regulacji jest niezgodne z trendem liberalizacji

PRAWO

Autor: FOR/rynekaptek.pl   21-12-2016, 12:07

FOR: zaostrzenie regulacji jest niezgodne z trendem liberalizacji "Obecnie apteki w Polsce są przeregulowane, na czym cierpią pacjenci" - uważa FOR.

Proponowane przez posłów PiS nowe, restrykcyjne regulacje dotyczące zakładania nowych aptek ograniczą wzrost i inwestycje – wskazują eksperci Fundacji Obywatelskiego Rozwoju.

28 listopada 2016 r. FOR opublikowała dokument pt.: "Analiza 20/2016: Apteka dla aptekarza - sprzeczna z interesem pacjentów i Konstytucją". Wskazuje w niej, że apteki w krajach o bardziej liberalnych regulacjach inwestują więcej, a Polska gospodarka potrzebuje mniej regulacji i więcej inwestycji, co jak wskazują, jest deklarowane w rządowej strategii wicepremiera Morawieckiego.

Fundacja uważa, że proponowane zmiany są w sprzeczności do potrzeb rozwojowych Polski i deklaracji rządu.

- Zezwolenia na prowadzenie nowej apteki ogólnodostępnej miałyby nie być wydawane w gminach o mniej niż 3000 ludności na 1 aptekę, miejscach o odległości mniejszej niż 1 km od najbliższej apteki i osobom innym niż farmaceuci z prawem wykonywania zawodu. Już pierwsze kryterium spowodowałoby, że w żadnym mieście wojewódzkim nie mogłaby powstać nowa apteka – czytamy w analizie.

"Zaostrzanie regulacji aptek idzie wbrew europejskiemu trendowi liberalizacji. W ostatnich latach 17 krajów zliberalizowało przepisy dotyczące zakładania nowych aptek, a tylko 4 je zaostrzyły" - napisano.

Zdaniem FOR, obecnie apteki w Polsce są przeregulowane, na czym cierpią pacjenci: - Sztywne ceny leków refundowanych uniemożliwiają konkurencję ich poziomem cen. Zakaz reklamy ogranicza konkurencję, a w dodatku uniemożliwia wprowadzanie nowych usług z zakresu promocji zdrowia, profilaktyki i monitorowania.

Z kolei, jak twierdzi Fundacja, zakaz sprzedaży przez Internet ogranicza dostępność leków, w tym na terenach wiejskich, a zakaz wydawania nowych pozwoleń podmiotom posiadającym 1% aptek na terenie województwa ogranicza konkurencję, zamiast ją promować.

- Proponowane regulacje w długim okresie doprowadzą do ograniczenia produktywności aptek i wyższych marż aptecznych. Inwestycje i podnoszenie standardu usług najlepiej promuje konkurencja, a nie przymusowa monopolizacja - ocenia FOR.

Fundacja dodaje, że z perspektywy pacjentów proponowane regulacje w długim okresie doprowadzą do wyższych cen i niższego standardu usług. Nie wzrośnie dostępność leków na terenach wiejskich, a mogłaby, gdyby rozwój sieci i wzrost produktywności ograniczył koszty działalności aptek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH