FPZ: bezpieczne tylko szczepionki kupione w przychodni

PRAWO

Autor: KL, FPZ/rynek aptek.pl   01-06-2011, 11:50

FPZ: bezpieczne tylko szczepionki kupione w przychodni

Grozi nam większa zachorowalność na grypę - ostrzegają lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Ich zdaniem, wkrótce lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą musieli ograniczyć się do szczepień obowiązkowych, a zrezygnować z zalecanych szczepień przeciwko grypie, pneumokokom, meningokokom i rotawirusom.

- To efekt zaniedbań Ewy Kopacz, minister zdrowia - ocenia Jacek Krajewski, prezes FPZ. - Ministerstwo od kilku miesięcy obiecuje zmiany w obowiązujących przepisach i jak zwykle na obietnicach się kończy.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie, w imieniu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, apeluje o zmianę prawa dotyczącego szczepień. Wcześniejsze przepisy dawały możliwość szczepienia pacjentów szczepionkami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię.

Jak podkreśla FZP lekarzom dawało to 100 proc. pewności, że szczepionka była przechowywana w odpowiedniej temperaturze, czyli z zachowaniem pełnej kontroli nad tzw. zimnym łańcuchem - procedurami związanymi z przechowywaniem i transportem szczepionek. Od roku przepisy zmieniły się na korzyść farmaceutów. Teraz zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece i przynieść do lekarza w termo torbie lub przenośnej lodówce, w domu przechowywać je w lodówce.

Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach internetowych zamieściło komunikaty i zalecenie dotyczące bezpiecznego transportu szczepionek. Zdaniem specjalistów FZP nie dają one pełnej gwarancji, że tzw. zimny łańcuch zostanie zachowany.

- To powoduje, że wielu pacjentów musi wyrzucić szczepionki za kilkaset złotych - mówi Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny i wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Użycie źle przechowywanej szczepionki grozi bowiem poważnymi powikłaniami, może nawet doprowadzić do zgonu.

Problematyka szczepień zalecanych była także jednym z punktów negocjacji prowadzonych w grudniu pomiędzy Porozumieniem Zielonogórskim, Ministerstwem Zdrowia i NFZ, w które włączył się premier Donald Tusk.

W zapisach kończącego negocjacje porozumienia z 22 grudnia 2010 roku Minister Zdrowia Ewa Kopacz zobowiązała się do podjęcia niezwłocznie działań zmierzających do przywrócenia możliwości realizacji szczepień zalecanych w przychodniach szczepionkami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię. Pomimo licznych monitów ze strony Federacji, prace nad tymi zmianami w prawie stoją w martwym punkcie.

18 maja 2011 roku Zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie zalecił zrzeszonym w Federacji lekarzom wykonywanie szczepień wyłącznie przy wykorzystaniu szczepionek dostarczanych przez stacje sanitarno - epidemiologiczne, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH