FPZ: brak woli politycznej jest kluczową sprawą

PRAWO

Autor: FPZ/ rynekaptek.pl   18-09-2015, 08:14

FPZ: brak woli politycznej jest kluczową sprawą FPZ zaproponowała własne rozwiązania w nowelizacji ustawy refundacyjnej

W tej kadencji sejmu nie ma już szans, by posłowie zajęli się projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, przygotowanym przez ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego. Jako inicjatywa obywatelska przejdzie on do następnej kadencji - zapowiada Federacja.

Przewodnicząca specjalnej podkomisji powołanej do pracy nad projektem posłanka PO Janina Okrągły przyznaje, że teraz już nie ma sensu się nim zajmować, a wcześniej nie było woli do procedowania tego dokumentu.

- "Odziedziczyłam" stanowisko przewodniczącej podkomisji po koledze, który zrezygnował z mandatu. To prawda, że nie spotykaliśmy się w tej sprawie, pomimo tego, że projekt miał nie najgorsze opinie Biura Analiz Sejmowych. Nie zwoływałam  podkomisji, bo czekałam na wielokrotnie zapowiadany rządowy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, by jednocześnie analizować obie propozycje. Temat jest bowiem ważny, obszerny i wymagający spokojnego zastanowienia się – tłumaczy Janina Okrągły.

Posłanka Okrągły jest zdania, że  potrzebne są także nowe  regulacje, dotyczące leków rejestrowanych  w Unii Europejskiej, a w Polsce niedostępnych z powodu braku refundacji. Jednocześnie jej zdaniem źle się stało, że projekt, który powstał w wyniku ogromnego zaangażowania środowiska lekarzy,  nie doczekał się dalszego procedowania odkąd po pierwszym czytaniu trafił do komisji.

Brak politycznej woli wydaje się być tu kluczową sprawą. Widać to wyraźnie na odwrotnym przykładzie – gdy taka wola jest mocna - wyrokuje FPZ.

- Tak jest w przypadku projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który także jest obywatelski. Mimo, że wzbudza on kontrowersje ze strony środowiska lekarzy, prace nad nim odbywają się w tempie ekspresowym. Do sejmu wpłynął 30 czerwca b.r., 7 sierpnia został skierowany do pierwszego czytania. Odbyło się ono 10 września i tego samego dnia projekt skierowano do komisji zdrowia - komentuje ekspert PZ Joanna Zabielska-Cieciuch.

Obywatelski projekt ustawy refundacyjnej autorstwa PZ  od kwietnia  2014 r. utknął w podkomisji – jak widać na dobre, przynajmniej w tej kadencji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH