FSB będzie kontrolowała publikacje i produkty rosyjskich naukowców

PRAWO

Autor: Rp.pl/rynekaptek.pl   21-10-2015, 12:34

FSB będzie kontrolowała publikacje i produkty rosyjskich naukowców Kontrole FSB kojarzą się rosyjskim naukowcom z czasami ZSRR

Rosyjscy naukowcy będą musieli uzyskać zgodę służb specjalnych na publikację każdego artykułu lub wykładu naukowego. Putin nakazał akceptację przez FSB wszelkich prac naukowych przed publikacją, jeśli zawierają one informacje "o nowych produktach".

Rosyjskie instytuty naukowe zaczęły wprowadzać w życie postanowienia nowego rozporządzenia o tajemnicy państwowej – pisze Rzeczpospolita. Rozporządzenie Putina jest z 1993 r., ale teraz zaczyna być coraz bardziej restrykcyjne.

Wszelkie artykuły naukowe lub prezentacje przygotowane na konferencje naukowe wcześniej przedstawiali do akceptacji Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Dotyczy to także produktów, np. innowacyjnych leków.

Czytaniem prac zajmują się oficjalni przedstawiciele FSB umieszczeni w każdej wyższej uczelni w Rosji. Jeśli praca jest pisana od razu w obcym języku, jej autor musi przed przekazaniem FSB przetłumaczyć ją na rosyjski.

Co prawda oficjalnie rozporządzenie Putina pozostawia instytutom badawczym decyzję o tym, czy prace ich naukowców powinny zostać przejrzane przez FSB, ale nie do końca jest to wolność, bo jeśli po publikacji służby specjalne uznają, że praca złamała rozporządzenie prezydenta, do więzienia za zdradę tajemnicy państwowej trafią i autor pracy, i kierownictwo instytutu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE