Fundusz będzie finansował także recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ"

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-12-2011, 19:01

Jak już informowaliśmy, Naczelna Rada Lekarska w piątek (16 grudnia) zawiesiła do najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 lutego, decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycje zmian przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane.

Jak informuje NRL, przepisy zaproponowane przez resort łagodzą zapisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za niewłaściwą refundację leków. Zakładają także, iż pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł podkreślił, że przepisy zakładają, iż pisemne oświadczenie pacjenta będzie dowodem ubezpieczenia zdrowotnego.

- Oświadczenie będzie składane w sytuacji, gdy pacjent nie ma innego dokumentu potwierdzającego (ubezpieczenie-red.). Ewentualne nadużycia w tym zakresie będą - zgodnie z deklaracją ministra - obciążały tych, którzy oszukują. Więc albo będzie to ktoś, kto był zobowiązany przekazać składkę, czyli pracodawca, albo ZUS, który nie przekaże składki do NFZ, albo pacjent, który twierdzi, że jest ubezpieczony, a nie jest - podkreślił wiceprezes NRL.

Radziwiłł pytany o to, czy lekarze będą określali na receptach poziom refundacji, odpowiedział: - Na razie pozostaje to w ustawie i to będzie jeden z tych tematów, które będą podlegać dyskusji. Dodał, że Arłukowicz obiecał, iż ewentualne błędy lekarzy będą mogli poprawiać aptekarze.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel ocenił decyzję NRL jako "kompromitację". Dodał, że zarząd OZZL zdecyduje, czy się do niej zastosować.

Z kolei Maciej Hamankiewicz, prezes NRL powiedział, iż prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zapewnił, że Fundusz będzie finansował także recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ".

Zgodnie z ustawą refundacyjną, gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty m.in. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie ponosił odpowiedzialność finansową także w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Natomiast na podstawie projektu rozporządzenia MZ do ustawy refundacyjnej, od 1 stycznia lekarze będą musieli wskazywać na recepcie poziom odpłatności za dany lek; będzie to 100, 50 lub 30 proc. odpłatności. Do tej pory nie było na receptach takich danych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH