Gdy kierownik apteki jest "tylko" jej pracownikiem

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   13-12-2017, 12:38

Gdy kierownik apteki jest "tylko" jej pracownikiem WSA stanął po stronie farmaceutki (fot. archiwum)

Postępowanie dot. prowadzenia zakazanej reklamy apteki może mieć wpływ na decyzję o wydanie dla kierownika apteki rękojmi należytego prowadzenia placówki tylko w przypadku, gdy ów farmaceuta jest jednocześnie podmiotem prowadzącym daną aptekę.

Magister farmacji zwróciła się do izby aptekarskiej o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że daje rękojmię należytego prowadzenia apteki. Izba odmówiła.

Farmaceutka występując z takim wnioskiem, była już zatrudniona na stanowisku kierownika w innej aptece, należącej do jednej z sieci.

Prezydium ORA ustaliło, że terenie, gdzie działa ta apteka, rozpowszechnione zostały wizytówki dołączanie do recept lekarskich. Wizytówki te zawierały oznaczenie tejże apteki i miały na celu skierowanie pacjentów do dokonania w niej zakupów. W ocenie samorządu aptekarskiego, treść tych wizytówek stanowiła formę reklamy placówki.

Farmaceutka oświadczyła, że nie wiedziała o prowadzeniu nielegalnej reklamy przez tę aptekę oraz poinformowała, że nie wie o możliwości kierowania pacjenta do konkretnej placówki. Ponadto samorządowcy argumentowali, że skoro nowo otwierana apteka jest prowadzona przez tego samego przedsiębiorcę, to istnieje uzasadniona obawa, że w razie ewentualnego objęcia funkcji kierownika przez farmaceutkę, w dalszym ciągu będzie ona prezentować postawę zawodową i etyczną sprzeczną ze wzorcem farmaceuty dającego rękojmię należytego prowadzenia apteki.

Jednak sąd stanął po stronie farmaceutki. Uznał, że izba bezzasadnie odmówiła jej wydania zaświadczenia, pomimo że spełnia ustawowe warunki formalne, przy jednoczesnym braku zastrzeżeń organów samorządowych do poziomu jej wiedzy merytorycznej i kwalifikacji, a także pomimo braku występowania negatywnych przesłanek, potwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu powszechnego, aptekarskiego, bądź innym dokumentem urzędowym, które uzasadniałyby wątpliwości organów samorządowych, co do jej postawy z punktu widzenia zasad etyki i deontologii zawodu farmaceuty.

W tej sprawie było prowadzone postępowanie przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Dyscyplinarnej Izby Aptekarskiej, który wskazał, że w sprawie nie ma dowodów potwierdzających powiązanie farmaceutki, jako kierownika apteki, z prowadzoną przez przedsiębiorcę ją prowadzącego akcją promocyjną tej apteki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH