Gdy na recepcie można wyróżnić dwa odmienne charaktery pisma

PRAWO

Autor: OIA Bydgoszcz/rynekaptek.pl   25-08-2011, 10:46

Sprawa dotyczy stanowiska płatnika w sprawie recept lekarskich wypisywanych różnymi charakterami pisma.

Aby apteka bez przeszkód mogła realizować receptę jako refundowaną, jeśli część dotycząca danych pacjenta wypisana jest innym charakterem pisma, musi być podpisana i potwierdzona pieczątką przez lekarza wypisującego pozostałą część recepty, analogicznie do sytuacji wymogu autoryzacji wszelkich poprawek na recepcie.

Takie stanowisko zajęła Małgorzata Szablewska-Świtłyk, naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.Przypomina, że wypisanie recepty polega na czytelnym oraz trwałym naniesieniu na awersie recepty treści obejmującej dane określone w rozporządzeniu (są to m. in. imię i nazwisko pacjenta, jego adres zamieszkania, wiek w przypadku dzieci do lat 18 oraz kod uprawnień dodatkowych jeżeli takie przysługują) oraz złożeniu własnoręcznego podpisu przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do wystawiania  recept.Jest to odpowiedź na wątpliwości farmaceutów w zakresie realizacji recept lekarskich wypełnionych dwoma różnymi charakretami pisma. Pismo w tej sprawie wysłał do oddziału Funduszu prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy, Piotr Chwiałkowski.Jego zdaniem zdarza się, że w trakcie świadczenia usługi medycznej, pielęgniarka obecna przy badaniu na polecenie lekarza rozpoczyna wypisywanie recepty, poprzez wpisanie danych pacjenta. Resztę, łącznie z podpisem uzupełnia lekarz. 


W tej sytuacji powstały wątpliwości, czy w takim wypadku może dojść do zakwestionowania przez NFZ prawa do refundacji aptece ceny leku.

Więcej: http://www.bydgoszcz.oia.org.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH