Gdynia: "szpital przyjazny dzieciom" nie wyda recepty na tabletkę "dzien po"?

PRAWO

Autor: trojmiasto.onet.pl/rynekaptek.pl   11-04-2018, 12:05

Gdynia: "szpital przyjazny dzieciom" nie wyda recepty na tabletkę "dzien po"? Rzecznik spitala zapowiada zmiany w celu uniknięcia podobnych zdarzeń (Fot. Archiwum)

Pacjentka w szpitalu w Gdyni Redłowie nie otrzymała recepty na tabletkę "dzień po". Na nocnej izbie przyjęć miała usłyszeć, że musi uzyskać receptę od ginekologa. Szpital w związku ze sprawą poinformował, że zamierza wprowadzić zmiany w celu uniknięcia podobnych sytuacji.

Pacjentka, korzystając z porady lekarskiej na nocnej izbie przyjęć redłowskiego szpitala, miała poprosić o wypisanie tabletki „dzień po”. W odpowiedzi miała usłyszeć, że musi uzyskać receptę od ginekologa. W recepcji z kolei, że recepty nie dostanie, bo "jest to szpital przyjazny dzieciom" – opisuje sprawę portal onet.pl.

Rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz zapewnia , że historia pacjentki, która wydarzyła się pod koniec marca, była analizowana zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i od strony formalno-prawnej.

- Pragniemy wskazać, że zastosowanie takiego środka jest możliwe w ciągu 72 godzin. Dodatkowo pragniemy przypomnieć, że lekarz - na podstawie art. 39 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty - może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem – mówi rzecznik placówki.

Dodaje: - Kwestia możliwości uzyskania recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną w ramach nocnej i świątecznej opieki chorych, jak i w ramach punktu przyjęć Oddziału Położniczo-Ginekologicznego szpitala nie jest jednoznaczna.

Dlatego władze szpitala planują wprowadzić kilka zmian.

- Mając na uwadze fakt, że takie sytuacje mogą budzić emocje, w celu uniknięcia podobnych zdarzeń zwrócimy z wnioskiem o jednoznaczne wytyczne na przyszłość do nadzoru merytorycznego (konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa), a następnie planujemy opracowanie wewnętrznej instrukcji, obejmującej sposób postępowania i dokumentowania w przypadku zgłoszenia się osoby chcącej uzyskać tzw. "tabletkę po" – informuje rzecznik szpitala.

Więcej: https://trojmiasto.onet.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH