GIF: apteka ma obowiązek zapewnienia obecności magistra farmacji

PRAWO

Autor: OIA w Łodzi/rynekaptek.pl   21-03-2018, 11:39

GIF: apteka ma obowiązek zapewnienia obecności magistra farmacji  GIF przypomniał o obowiązku zapewniania w godzinach czynności apteki obecności farmaceuty (Fot. Archiwum)

Główny Inspektor Farmaceutyczny podtrzymując decyzję Łódzkiego WIF, nakazał spółce prowadzącej aptekę zapewnienie obecności kierownika apteki lub innego farmaceuty w godzinach czynności placówki.

W 2017 r. WIF w Łodzi w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdził brak obecności magistra farmacji w godzinach otwarcia apteki. Pacjentów obsługiwali technicy farmaceutyczni.

Jak ustalono, kierownik apteki był tego dnia w pracy, jednak w momencie kontroli w placówce byli obecni jedynie technicy farmaceutyczni. Ponadto technicy złożyli oświadczenie, iż w danych godzinach pracowali sami, bez obecnego magistra farmacji.

W związku z powyższym, WIF nakazał spółce prowadzącą aptekę, zapewnienie obecności kierownika lub innego farmaceuty w godzinach otwarcia placówki.

W uzasadnieniu spółka wskazała m.in., że nieobecność kierownika miała charakter nagły i usprawiedliwiony, niezależny od podmiotu prowadzącego aptekę. Spółka przekonywała, że w toku chwilowej nieobecności kierownik był w stałym kontakcie z obsadą fachową apteki.

Spółka wniosła odwołanie od decyzji WIF, wnosząc o jej uchylenie i umorzenie postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość. Poza tym spółka zarzuciła WIF błędną wykładnię prawa i brak należytego zebrania i  rozpatrzenia całego materiału dot. sprawy.

Uzasadniając decyzję, GIF przypomniał spółce o obowiązku zapewniania w godzinach czynności apteki obecności farmaceuty spełniającego wymagania dotyczące kierowników aptek. Warunków tych nie spełnia technik farmaceutyczny.

Podkreślił, że podmiot, który dopuścił się naruszenia wymagać dot. obrotu lekami podlega sankcji, jaką jest w tej sprawie zaskarżana decyzja, a tym samym nałożone nią obowiązki.

Więcej: https://www.oia.lodz.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH