GIF bierze się za obrót pozaapteczny

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   13-04-2016, 13:29

GIF bierze się za obrót pozaapteczny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wypowiedział się w sporze między GIF a  właścicielką sklepu, w którym prowadzona była pozaapteczna sprzedaż leków. Spółka ma dostosować działalność do prawa farmaceutycznego.

Właścicielka sklepów ogólnodostępnych poskarżyła się do sądu na GIF, który nakazał jej dostosowanie swojej działalności do przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.

Dokładniej, chodziło o zorganizowanie oddzielnego sposobu zaopatrywania w leki dla jednego z jej sklepów.

Jak oceniła kobieta, nic nie wskazuje na to - jej zdaniem, by prowadzona przez nią działalność stanowiła jakiekolwiek zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Posiada bowiem efektywny system wycofywania z obiegu leków przeterminowanych.

Dodała, że jej punkty sprzedaży są czynne codziennie, 7 dni w tygodniu. Wiele z nich znajduje się w małych miejscowościach, gdzie nie ma aptek, ani punktów aptecznych, bądź jeśli nawet są - nie są one otwarte w soboty czy niedziele. W takich sytuacjach jedynym miejscem zaopatrzenia ludności w produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza mogą okazać się właśnie jej sklepy.

Zaś wykonanie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego może doprowadzić do ograniczenia pacjentom dostępu do produktów leczniczych.

"Ta sprawa ma charakter precedensowy o kluczowym znaczeniu dla rynku produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza oraz możliwości i sposobu prowadzenia detalicznego obrotu pozaaptecznego takimi produktami leczniczymi przez duże sieci handlowe, takie jak moja sieć punktów sprzedaży" - uzasadniała właścicielka sklepów.

Wniosła o wstrzymanie wykonania decyzji GIF "z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia stronie znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków".

Jednak WSA w Warszawie nie podzielił argumentacji właścicielki sklepów i odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji GIF.

VI SA/Wa 508/16

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH