GIF do zadań specjalnych

PRAWO

Autor: serwisy.gazetaprawna.pl/rynekaptek.pl   28-07-2016, 13:46

GIF do zadań specjalnych GIF chce zaangażowania ABW lub więcej uprawnień z walce z wywozem leków.

Pracownicy GIF coraz częściej słyszą groźby pod swoim adresem, odbierają głuche telefony, a ich samochody ulegają tajemniczym uszkodzeniom. A wszystko przez nielegalny wywóz leków, z którym w ostatnich miesiącach próbuje walczyć GIF - informuje rzecznik inspekcji.

Jak dodaje rzecznik GIF, Paweł Trzciński, w związku z trwającym w Polsce od dłuższego czasu procederem nielegalnego wywozu leków za granicę, Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamiast skupić się na kontroli leków, prowadzi otwartą wojnę z osobami biorącymi udział w procederze. - A to już jest walka z przestępczością zorganizowaną, do której GIF nie ma uprawnień - mówi dla Dziennika Gazety Prawnej.

Jego zdaniem, pracownicy inspekcji staja się obiektem gróźb. Do tego dochodzą ostrzeżenia, że w razie jakichkolwiek zastrzeżeń pokontrolnych ich dzieciom może stać się krzywda.

– Walka z odwróconym łańcuchem dystrybucji to tak naprawdę zadanie dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a nie dla farmaceutów będących inspektorami – zaznacza Paweł Trzciński. Dodaje, że żaden przepis prawa nie określa, że to właśnie GIF powinien walczyć z wywozem. Ale robi to, bo – jak  mówi Trzciński – zależy mu na dobru pacjentów.

Zauważa, że to ABW ma pełne kompetencje do walki z przestępczością zorganizowaną, jednak ściganiem wywożących leki nie jest - jego zdaniem - zainteresowana.

– Inspekcja farmaceutyczna stoi dzisiaj przed zupełnie innymi wyzwaniami niż jeszcze kilka lat temu. To, co kiedyś było nadzorem nad obrotem produktami leczniczymi, dziś niejednokrotnie przypomina walkę ze zorganizowaną przestępczością – potwierdza wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH