GIF, jako organ administracji publicznej, jest zobowiązany do udostępniania informacji publicznej

PRAWO

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   09-04-2018, 08:02

GIF, jako organ administracji publicznej, jest zobowiązany do udostępniania informacji publicznej Warunkiem uznania tajemnicy przedsiębiorcy jest wskazanie konkretnych, związanych z jego działalnością informacji, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności (fot. archiwum)

WSA uchylił decyzję GIF w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej. GIF powołał się na tajemnicę przedsiębiorcy, ale nie wskazał, że w odniesieniu do zanonimizowanych danych spółka dokonała uprzedniego zastrzeżenia, że nie mogą być udostępniane.

W sprawie, w której orzekał WSA, chodziło o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej pełnej treści decyzji GIF. Część informacji zostało bowiem zaczernionych.

O sprawie pisaliśmy we wrześniu 2016 roku. 27 lipca 2016 roku GIF opublikował na stronie komunikat, iż podjął decyzję o wstrzymaniu reklam spółki Aflofarm dla 12 produktów. Następnego dnia informacja została usunięta ze strony.

1 sierpnia br. ukazał się kolejny komunikat (z datą 27 lipca), w którym GIF nakazał jednej ze spółek zaprzestania reklamy leków kierowanej do magistrów farmacji i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych w formie programu. Nie podał jednak, o którą spółkę chodzi. Wszystko jednak wskazywało, że oba komunikaty dotyczą tej samej sprawy. W dokumencie zanonimizowano również inne informacje.

GIF: dane posiadają wartość gospodarczą
Jak się okazało, sprawę zaczął drążyć mgr farmacji, Walenty Zajdel, przewodniczący Komisji ds. aptek szpitalnych w Krakowie. Zwrócił się do GIF z prośbą o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej pełnej treści decyzji Inspekcji, w szczególności z uwzględnieniem takich danych, jak nazwa spółki, której ta decyzja dotyczy, nazwy produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz nazwy programów.

GIF odmówił udostępnienia tych informacji. Uzasadniał to tym, że zakryte dane zawierają tajemnicę przedsiębiorstwa, czyli dane spółki będącej stroną postępowania prowadzonego przez inspekcję, dane osobowe pełnomocników spółki, wysokość zindywidualizowanej kary pieniężnej, nazwy produktów będących przedmiotem obrotu oraz szczegóły dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej przez tę spółkę.

GIF uznał, że dane zawarte w decyzji, które zostały zanonimizowane, posiadają wartość gospodarczą, stanowią bowiem tajemnicę handlową, a przedsiębiorca zachował ich poufność, udostępniając ich treść inspekcji w postępowaniu odwoławczym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH