GIF o wysyłaniu leków za pośrednictwem paczkomatów

PRAWO

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   29-11-2016, 13:55

GIF o wysyłaniu leków za pośrednictwem paczkomatów GIF uznał, że dostarczanie leków za pośrednictwem paczkomatów nie jest zgodne z prawem farmaceutycznym.

GIF uznał, że spółka, która trudniła się dostarczaniem produktów leczniczych za pośrednictwem paczkomatów, naruszyła zapis prawa farmaceutycznego w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych.

Zdaniem Inspektoratu, paczkomaty nie zapewniają jakości i bezpieczeństwa dostarczanych leków.

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny na wniosek Śląskiej Izby Aptekarskiej z dnia 9 października 2015 r. wszczął postępowanie wobec podmiotu naruszającego warunki transportu produktów leczniczych, sprzedawanych przez aptekę ogólnodostępną w ramach sprzedaży wysyłkowej.

5 listopada 2015 r. do WIF wpłynęło wyjaśnienie, że spółka prowadzi sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem strony internetowej, a transport leków odbywa się przez wykwalifikowanych pracowników w sposób zapewniający zabezpieczenie produktów leczniczych przed zanieczyszczeniami organicznymi, mechanicznymi, a także przed mikroorganizmami czy szkodnikami.

Strona stwierdziła, że nie posiada w swojej ofercie sprzedaży wysyłkowej produktów, dla transportu których jest wydzielona przestrzeń zapewniająca temperaturę od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Poświadczyła, że zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie internetowej spółki, zamówione produkty lecznicze są dostarczane pacjentom m.in. za pośrednictwem kuriera i paczkomatów.

Decyzją z dnia 7 marca 2016 r. WIF nakazał spółce „zaprzestać dostarczania produktów leczniczych w ramach sprzedaży wysyłkowej tych produktów przez aptekę ogólnodostępną za pośrednictwem paczkomatów.”

Spółka odwołała się od decyzji WIF, jednak w dniu 13 października 2016 roku, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał podobną decyzję, w której także stwierdza, że spółka ma zakaz dostarczania produktów leczniczych wydawanych z aptekę ogólnodostępną za pośrednictwem paczkomatów.

Inspektorat nakazał spółce dokonywać wysyłki produktów leczniczych w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów z apteki ogólnodostępnej w warunkach zapewniających jakość tych produktów oraz bezpieczeństwo ich stosowania, w tym także transportu produktów w wydzielonych przestrzeniach środka transportu, zapewniając utrzymanie warunków temperaturowych przewidzianych dla danego produktu leczniczego.

Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, dr n. farm. Piotr Brukiewicz przyznaje, że decyzja ta jest „prawidłowa i zgodna z interesem pacjentów. Leki nie powinny być przesyłane bez zachowania przewidzianych prawem procedur gwarantujących odpowiednie właściwości lecznicze leków”.

Zaznacza, że w razie posiadania przez członków Izby informacji o takim procederze Rada ŚIA prosi o dostarczenie dowodów w postaci zrealizowanego zamówienia na dostawę paczkomatem leków, co umożliwi podjęcie stosownych działań przez ŚIA.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH