GIF odpowiada prezesowi NRA m.in. w sprawie "kanałów interwencyjnych"

PRAWO

Autor: DIA/ rynekaptek.pl   06-10-2014, 14:47

GIF odpowiada prezesowi NRA m.in. w sprawie "kanałów interwencyjnych"

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz, wystosował pismo do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie "różnych form obrotu lekami, często nie przystającymi do obowiązujących przepisów prawa".

Szef samorządu aptekarskiego w piśmie do GIF zwracał uwagę na takie zdarzenia, jak bezpośrednie dostarczanie przez podmiot odpowiedzialny leku do aptek z pominięciem hurtowni farmaceutycznej lub za pośrednictwem wybranych przez siebie hurtowni, prowadzenia przez hurtownię farmaceutyczną obrotu hurtowego lekami w imieniu innej hurtowni będącej właścicielem leku.

Przypomina też o sytuacjach odmowy sprzedaży przez hurtownie leku innym hurtowniom, odmowy przez podmiot odpowiedzialny sprzedaży leku hurtowni, ograniczania przez hurtownię lub podmiot odpowiedzialny ilości sprzedawanego aptece leku jedynie do wysokości limitu ustalonego przez te podmioty, żądania recepty jako podstawy sprzedaży leku czy uzależnienia sprzedaży leku od wskazania przez aptekę rozchodu lekiem w minionym okresie.

W odpowiedzi GIF informuje m.in., iż leki od producenta trafiają do hurtowni farmaceutycznych tzw. producenckich lub innych hurtowni, a następnie do odbiorców detalicznych, czyli aptek i punktów aptecznych. - Są również magazynowane w składach konsygnacyjnych, skąd sprzedawane są za pośrednictwem hurtowni. Nie dochodzi do bezpośredniego dostarczania leków od podmiotu odpowiedzialnego/ wytwórcy do apteki - uważa Inspektor.

"Modele dystrybucji wprowadzone przez podmioty odpowiedzialne polegające na wyznaczaniu tzw. agentów logistycznych były już niejednokrotnie analizowane przez GIF. Agenci logistyczni wytypowani do prowadzenia obrotu lekami to podmioty posiadające zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych - przypomina GIF.

Dodaje, że GIF w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie może narzucać przedsiębiorcom modelu dystrybucji. Powinien jedynie kontrolować, aby nie dochodziło do łamania przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.

Inspekcja przedstawia też odpowiedź w zakresie limitowania sprzedaży deficytowych leków: "Kanały sprzedaży interwencyjnej i Programy detalicznego zaopatrywania aptek (wprowadzone m.in. przez Eli Lilly i GSK) działają, aby zapewnić ciągłość sprzedaży w sytuacjach braku produktu w standardowym kanale dystrybucji. Systemy te są odpowiedzią na zgłaszane od 2012 roku braki leków. Zgodnie z wyjaśnieniami, przedstawiciele aptek mogą uzyskać aktualne informacje na temat dostępności leków oraz mają możliwość złożenia zamówienia pod numerem infolinii".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH