GIF potwierdza: pytamy sieci o liczbę posiadanych aptek

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   19-03-2015, 13:14

GIF potwierdza: pytamy sieci o liczbę posiadanych aptek

Od kilku miesięcy wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne wysyłają do sieci aptecznych zapytania o liczbę posiadanych przez nie aptek. Sprawdzają, czy liczba placówek należąca do jednego przedsiębiorcy nie przekracza 1 proc. ogólnej liczby aptek w danym województwie.

- Z pewnością inspekcja farmaceutyczna realizuje w ostatnim czasie bardzo dużo kontroli. Staramy się, aby eliminować wszystkie występujące na rynku farmaceutycznym anomalie - potwierdza Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- Generalnie obecnie największym problemem jest odwrócony łańcuch dystrybucji, który powoduje utrudnienia w dostępie do leków. Ale jednocześnie przyglądamy się uważnie zapisom antykoncentracyjnym. Z naszej strony w tym zakresie będą podejmowane przemyślane działania. Wszczęliśmy wiele postępowań i działań, by omijanie tych zapisów było ukrócone - dodaje.

Informacje o działaniach inspekcji farmaceutycznej już spotykają się z reakcją części przedsiębiorców.

"Państwo na nowo interpretuje zakaz posiadania przez jedną firmę więcej niż 1 proc. aptek w województwie – oceniła na łamach rp.pl Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jej zdaniem, decyzje, w konsekwencji których "z mapy Polski mogą zniknąć setki aptek, spowoduje to ogromne kłopoty dla pacjentów i narazi Skarb Państwa na miliardowe odszkodowania".

"Przygotowują się w ten sposób do zmiany stosowania obowiązujących od 11 lat przepisów, która może doprowadzić do wywłaszczenia jeszcze w tym roku kilkuset aptek. Chodzi o art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego, uchwalony w 2004 roku, ograniczający wydawanie zezwoleń na prowadzenie apteki podmiotom posiadającym powyżej 1 proc. aptek w województwie" - pisze ekspert Konfederacji.

Jednak Paweł Trzciński z GIF uspokaja: - Sprawdzamy, jaki jest stan aktualny. Sugestia, że na nowo interpretujemy prawo, jest nadużyciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH