GIF: projekt może zawierać elementy programu lojalnościowego

PRAWO

Autor: JMac./OIA Warszawa/rynekaptek.pl   23-03-2016, 11:11

GIF: projekt może zawierać elementy programu lojalnościowego Farmaceuta nie może umożliwiać dostępu do danych klienta

GIODO zwrócił się do GIF o opinię w związku z kontrolą jednej ze spółek, która chciała wprowadzić program polegający na udostępnianiu klientom danych aptek należących do spółki. GIF opiniuje, że mogło dojść do naruszeń prawa.

Pytanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczyło programu zakładającego gromadzenie danych pacjentów przez sieć aptek. Projekt zakłada możliwość posiadania przez pacjenta konta w portalu internetowym, za pośrednictwem którego klienci mogliby uzyskiwać informację, jakie leki zakupili w aptekach należących do tej sieci oraz wprowadzać informacje o zakupie leków w innych aptekach.

Na życzenie klienta, farmaceuta miałby dostęp do konta, by móc udzielać informacji na temat np. interakcji lekowych. Program zakładał też możliwość telefonicznego powiadomienia klienta w przypadku pomyłki w wydaniu leku przepisanego na recepcie. Miałoby się to dokonywać poprzez sprawdzenie numeru PESEL klienta - uczestnika programu.

GIODO zadał pytanie, czy tak prowadzony program jest elementem sprawowania opieki farmaceutycznej przez spółkę?

GIF odpowiada: "wydaje się, że opisany powyższej program nie stanowi formy opieki farmaceutycznej w rozumieniu ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich oraz może naruszać przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne".

Wątpliwości Inspektora budzi możliwość poszerzenia programu o elementy programu lojalnościowego, a wtedy może dojść do naruszenia zakazu reklamy aptek i ich działalności.

GIF wyjaśnia, że "zgodnie z art. 103 ust. 2 pkt 4a ustawy Pf, wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka przekazuje (z wyłączeniem Inspekcji Farmaceutycznej, Narodowego Funduszu Zdrowia i systemu informacji medycznej) dane umożliwiające identyfikację indywidualnego pacjenta, lekarza lub świadczeniodawcy".

- Opis programu sugeruje, że dane klientów uczestniczących w programie będą przekazywane pomiędzy aptekami należącymi do spółki. Niewykluczony pozostaje również udział podmiotu trzeciego - przedsiębiorcy obsługującego system informatyczny. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni, sprawujący nadzór nad aptekami ogólnodostępnymi w pierwszej instancji, ocenią program negatywnie w świetle art. 103 ust. 2 pkt 4a ustawy PF - ocenia GIF.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH