GIF: reklama leków w bezpłatnym programie komputerowym narusza prawo

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   01-09-2016, 14:14

GIF: reklama leków w bezpłatnym programie komputerowym narusza prawo GIF uznał, że reklama umożliwiała przekazywanie korzyści materialnej osobom uprawnionym do wystawiania recept.

Główny Inspektor Farmaceutyczny, w sprawie spółki Polpharma, uznał, że umieszczanie reklam produktów leczniczych w bezpłatnym programie komputerowym do zarządzania gabinetem lekarskim jest równoznaczne z przekazywaniem korzyści materialnej osobom uprawnionym do wystawiania recept.

Reklama leku przeciwbólowego Poltram krople oraz tabletek stosowanych w leczeniu niewydolności serca - Espiro (oba preparaty dostępne są wyłącznie na receptę) zdaniem GIF polegała na oferowaniu korzyści materialnej i ułatwienia w postaci darmowego dostępu do oprogramowania „Gabinet Dr Widget" przeznaczonego do zarządzania przychodnią lub gabinetem lekarskim.

Program oferowany jest także w wersji bez reklam, ale wtedy trzeba za niego zapłacić. Koszt licencji na jedno stanowisko to 95,83 zł miesięcznie. GIF uznał, że użytkownik bezpłatnej wersji programu otrzymuje wraz z reklamą korzyść o dokładnie takiej wartości. 

GIF podejrzewał, że doszło do naruszenia przepisów art. 58 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, który zabrania kierowania do osób uprawnionych do wystawiania recept oraz osób prowadzących obrót produktami leczniczymi reklamy produktu leczniczego polegającej na wręczaniu, oferowaniu i obiecywaniu korzyści materialnych, prezentów i różnych ułatwień, nagród, wycieczek oraz organizowaniu i finansowaniu spotkań promocyjnych produktów leczniczych, podczas których przejawy gościnności wykraczają poza główny cel tego spotkania – podaje Rzeczpospolita.

GIF nakazał Polpharmie natychmiast zaprzestać prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy wizualnej leków.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH