GIF: ten artykuł zachęca do zakupu leku Rx

PRAWO

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   08-07-2015, 16:32

GIF: ten artykuł zachęca do zakupu leku Rx GIF kwestionuje tekst

GIF zakwestionował tekst dotyczący produktu, w którym autor w pozytywnym świetle przedstawia jeden z produktów, zestawiając go z negatywnymi informacjami o innych preparatach.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał redaktorowi naczelnemu czasopisma "Twój Styl" zaprzestania prowadzenia reklamy produktu leczniczego Belara.

Zdaniem GIF, gazeta naruszyła art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, która zabrania kierowania do publicznej wiadomości reklamy leków wydawanych wyłącznie na podstawie recepty.

Zdaniem GIF, autor tekstu skupił się na opisie jednego leku, wytwarzanego przez jednego producenta, wymieniając jego nazwę handlową. Tym samym skierował uwagę czytelniczek na ten lek, mimo że w obrocie są dostępne także inne produkty o podobnym działaniu, wytwarzane przez innych przedsiębiorców.

W dodatku tekst został napisany na zasadzie kontrastu. W pierwszej części przedstawiono jedno z działań niepożądanych jakie towarzyszą przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. W drugiej wskazano, że w celu uniknięcia opisanych działań niepożądanych należy zmienić przyjmowany dotychczas preparat na produkt Belara.

Pełna treść decyzji GIF: https://www.gif.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH