GIF w sprawie dopuszczalności sprzedaży leków za pośrednictwem serwisu Allegro

PRAWO

Autor: GIF/rynekaptek.pl   13-05-2011, 16:29

GIF w sprawie dopuszczalności sprzedaży leków za pośrednictwem serwisu Allegro

W związku z pojawiającymi się doniesieniami o informowaniu właścicieli aptek przez serwis Allegro o fakcie, iż Główny Inspektor Farmaceutyczny nie zgłosił uwag do modelu sprzedaży produktów leczniczych dostępnych bez recepty w serwisie Allegro, Główny Inspektor Farmaceutyczny zajmuje w przedmiotowej sprawie następujące stanowisko.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nie akceptował ani nie oceniał projektu modelu sprzedaży produktów leczniczych dostępnych bez recepty zaproponowanego przez serwis Allegro.

Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, iż warunki sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych określa rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (Dz. U. z 2008 r. N4 60, poz. 374).

Zgodnie z § 2 ust. 1 wskazanego rozporządzenia podstawą wydania produktu leczniczego z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych jest zamówienie złożone:

1) w miejscu prowadzenia placówki;
2) telefonicznie;
3) faksem;
4) za pomocą poczty elektronicznej;
5) za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki.

Powyższy katalog enumeratywnie wymienia sposoby składania zamówienia na produkty lecznicze będące przedmiotem sprzedaży wysyłkowej.

Ponadto zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.), bezpośredni nadzór nad działalnością aptek i punktów aptecznych sprawują właściwi miejscowo wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni.

Wobec powyższego, każdy przypadek sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych za pośrednictwem serwisu Allegro będzie rozpatrywany indywidualnie w I instancji przez właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego co do zgodności z odpowiednimi przepisami ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Więcej: http://gif.gov.pl/rep/gif/pdf-y/KO/KOGIF_2011-05-09-01.pdf
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH