GIF ws. klasyfikacji leków zawierających m.in. pseudoefedrynę

PRAWO

Autor: Warszawska OIA/rynekaptek.pl   14-09-2016, 10:24

GIF ws. klasyfikacji leków zawierających m.in. pseudoefedrynę GIF odpowiada, że prekursory kat. 1, zawierające np. efedrynę lub pseudoefedrynę, nie podlegają kontroli .

Leki zawierające w swoim składzie prekursory kat. 1 nie podlegają kontroli na podstawie unijnego rozporządzenia ws. prekursorów narkotykowych. Dlatego nie jest konieczne uzyskanie dodatkowego zezwolenia na obrót hurtowy tymi lekami na terenie UE.

Takiej odpowiedzi udzielił GIF Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Warszawie w sprawie klasyfikacji produktów leczniczych zawierających w swoim składzie prekursory kat. 1, np. pseudoefedrynę.

Jak informuje GIF, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 lit. a rozporządzenia (WE) nr 273/2004, Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 11 lutego w 2004 r. w sprawie prekursorów narkotykowych (DZ.U. UE.L.2004.47.1, ze zm.) – „substancja sklasyfikowana” oznacza każdą substancję, która może być wykorzystywana do nielegalnego wytwarzania środków odurzających i substancji psychoaktywnych w tym mieszaniny i produkty naturalne zawierające takie substancje, z wyłączeniem mieszanin i produktów naturalnych, które zawierają substancje sklasyfikowane i które zostały wytworzone w taki sposób, że substancje sklasyfikowane nie mogą być łatwo wykorzystywane lub odzyskane za pomoc ą łatwych do zastosowania lub ekonomicznie opłacalnych środków, produktów leczniczych w art. 1 pkt 2 dyrektywy 2001/83/WE PE i RE oraz weterynaryjnych produktów leczniczych określonych w art. 1 pkt 2 dyrektywy 2001/82/WE PE i RE.

GIF uzasadnia, że produkty lecznicze zawierające w swoim składzie prekursory kat. 1, np. efedrynę lub pseudoefedrynę, nie podlegają kontroli na podstawie rozporządzenia (WE) nr 273/2004.

Jak podkreśla Inspektorat, nie jest konieczne uzyskanie dodatkowego zezwolenia na obrót hurtowy tymi lekami na terenie UE na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Cała odpowiedź GIF.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH