GIF zapowiada ograniczenia nadmiernego rozwoju sieci aptek

PRAWO

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   17-11-2015, 11:14

GIF zapowiada ograniczenia nadmiernego rozwoju sieci aptek Wyrok WSA otwiera drogę prawną inspektorom farmaceutycznym

Główny Inspektor Farmaceutyczny po wyroku WSA zapowiada działania ograniczające nadmierny rozwój sieci handlujących lekami. Ich właściciele zamierzają się domagać odszkodowań. Problem leży w interpretacji przepisów i ich zapisów, które budzą wątpliwości.

Inspekcja farmaceutyczna dostała oręż w walce z największymi sieciami aptecznymi, które omijają przepisy zabraniające posiadania więcej niż 1 proc. liczby aptek w województwie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał ostatnio (w wyroku z sygn. akt VI SA/Wa 399/15), że jeśli przedsiębiorca przekracza dopuszczalny limit, należy mu cofnąć zezwolenie na część placówek.

– Wyrok to dla nas cenna wskazówka – mówi Gazecie Prawnej Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego (GIF). I dodaje, że inspekcja już podejmuje działania zmierzające do przestrzegania prawa przez wszystkich przedsiębiorców. Stosowana przez nią interpretacja art. 99 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne znalazła bowiem uznanie WSA.

W ostatnim czasie inspektorzy farmaceutyczni zaczęli walczyć przeciwko biznesowi skupiającemu w swych rękach zbyt duże udziały w rynku. Pojawił się jednak problem prawny: czy przedsiębiorcom, którzy mają zbyt wiele placówek, można nakazać zamknięcie aptek, które wykraczają ponad limit.

Sieci apteczne uważają, że nie można, gdyż wtedy poniosłyby w praktyce odpowiedzialność za błędne decyzje urzędników, którzy do tej pory problemu nie robili. Powołują się na zapis, który wskazuje jedynie, „komu zezwolenia nie należy wydać”, a nie „komu trzeba je cofnąć”. Zapowiadają apelacje do NSA.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH