GIF: zgłaszanie zamiaru wywozu leków "przyrzeczonych" jest niezgodne z prawem

PRAWO

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   30-07-2015, 08:06

GIF: zgłaszanie zamiaru wywozu leków "przyrzeczonych" jest niezgodne z prawem GIF informuje o zasadach zgłaszania zamiaru wywozu

GIF komunikuje w sprawie obowiązku zbycia produktów leczniczych w przypadku zgłoszenia sprzeciwu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

W związku z wynikającym z przepisów art. 78a ustawy Prawo farmaceutyczne, obowiązkiem zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu o zamiarze lub dokonaniu wywozu poza terytorium RP lub zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium RP leków zawartych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia stanowiącym wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP, o którym mowa w art. 78a ustawy Pf, Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że zamiar wywozu lub zbycia należy zgłosić organowi w przypadku, gdy przedsiębiorca jest właścicielem lub posiadaczem zgłoszonych produktów w ilości objętej zgłoszeniem.

Zgłaszanie zamiaru wywozu lub zbycia produktów „przyrzeczonych”, nie będących we władaniu przedsiębiorcy (w formie własności lub posiadania), jest sprzeczne z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne.

Zgodnie z art. 78a ust. 3 ustawy Pf, Główny Inspektor Farmaceutyczny może wnieść sprzeciw wobec zamiaru wywozu lub zbycia. Zgłoszenie sprzeciwu obliguje przedsiębiorcę prowadzącego hurtownię farmaceutyczną do sprzedaży produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ilości określonej w zgłoszeniu w celu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej na tym terytorium.

Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej, który wbrew przepisom art. 78a odmawia wykonania obowiązku zbycia produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega karze pieniężnej w wysokości od 50.000 do 100.000 zł (art. 127b ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo farmaceutyczne). Fakt nieposiadania produktów objętych zgłoszeniem nie zwalnia przedsiębiorcy, w przypadku sprzeciwu Głównego Inspektora Farmaceutycznego, z obowiązku ich zbycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ilości określonej w zgłoszeniu.

Więcej: https://www.gif.gov.pl/pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH