GIODO być może zajmie się skanami recept

PRAWO

Autor: GIODO, msx/rynekaptek.pl   19-12-2014, 12:19

GIODO być może zajmie się skanami recept GIODO o skanach recept

Procederem przesyłania przez apteki kserokopii lub skanów recept do firm trudniących się obrotem produktami leczniczymi - zajmie się GIODO.

Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych nie są znane przepisy prawa, które nakładałyby na apteki „obowiązek” przesyłania kopii recept (nawet z zakrytymi danymi osobowymi) podmiotom odpowiedzialnym za dystrybucję produktów leczniczych, w tym hurtowniom farmaceutycznym – czytamy w stanowisku GIODO.

W ocenie GIODO, nieformalne zasady budzą wątpliwości co do poprawności przetwarzania danych osobowych ujętych na receptach. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozważa podjęcie w tej kwestii czynności z urzędu.

Sprawa nie jest prosta. GIODO przypomina bowiem, że informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Być może za daną osobową można by uznać także np. numer recepty. Jednocześnie jednak ocena statusu określonych na niej informacji, jako danych osobowych, w pierwszej kolejności należy do ich administratora. To bowiem administrator danych może - i powinien - w pierwszej kolejności określić, czy znajdujące się w jego posiadaniu informacje mogą prowadzić do zidentyfikowania osoby fizycznej, czy też wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań. 

Więcej: oiab.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH