GIODO kontrolujące apteki i nakładające kary? To będzie możliwe

PRAWO

Autor: OIA Kraków/rynekaptek.pl   29-06-2015, 11:18

GIODO kontrolujące apteki i nakładające kary? To będzie możliwe Apteki pod lupą GIODO

Przygotujmy się na kontrole jeszcze jednego organu. Niedługo dojdzie do tego, że w aptece będzie więcej kontrolerów na zapleczu niż pacjentów na froncie - mówi o GIODO prezes Krakowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Barbara Jękot.

W Farmacji Krakowskiej nr 2/2015, prezes OIA w Krakowie informuje o wiadomościach rozpowszechnionych podczas  II Ogólnopolskiej Konferencji „IT w zdrowiu”, której głównym tematem była elektroniczna dokumentacja medyczna.

Na konferencji dużo uwagi poświęcono zagadnieniom ochrony danych osobowych. Dyrektorzy departamentów Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i prawnicy przypominali, że ustawa obowiązuje od 1997 roku, a obecnie wprowadza się zmieniające ją rozporządzenia i nowelizacje do niej (ostatnie 1 stycznia 2015 roku).

Mowa była też o planowanych kolejnych zmianach w prawie. Nowością w polskim systemie prawnym będzie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych przez właściwe organy w celu zapobiegania, dochodzenia, wykrywania lub ścigania przestępstw lub wykonywania sankcji karnych i swobodnego przepływu tych danych. Zastąpi ona dyrektywę 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych.

- Co to dla nas oznacza? Rozporządzenie unijne wejdzie natychmiast we wszystkich krajach członkowskich. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który do tej pory nie może nakładać kar finansowych, taką możliwość uzyska. Przygotujmy się na kontrole jeszcze jednego organu. Niedługo dojdzie do tego, że w aptece będzie więcej kontrolerów na zapleczu niż pacjentów na froncie - pisze prezes Barbara Jękot.

Więcej: http://oia.krakow.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH