GIODO o skanach recept i unikaniu identyfikacji pacjenta

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   02-10-2014, 12:11

GIODO o skanach recept i unikaniu identyfikacji pacjenta

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, jak i z przepisami, na podstawie których działa sektor medyczny, obowiązek zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowy pacjentów (w tym odpowiedniego ich zabezpieczenia) spoczywa na administratorze - przypomina GIODO.

Zwróciliśmy się do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o wyjaśnienie, kiedy mamy do czynienia z sytuacją naruszenia przepisów ustawy w kontekście prowadzonej od kilku miesięcy praktyki żądania przez firmy farmaceutyczne skanów recept, jeśli farmaceuta chce otrzymać deficytowy lek.

Część farmaceutów nie wysyła takich skanów przypominając, że takie żądanie nie jest zgodne z prawem. Firmy farmaceutyczne zaś informują, że oczekują wysłania kopii druku recepty zanonimizowanej, czyli z zakrytymi danymi identyfikującymi pacjenta, lekarza czy świadczeniodawcę.

Choć także ich stanowisko ewoluuje. Jedna z firm informuje, że obecnie dodatkowe zamówienia realizuje w oparciu o numer recepty, wyłącznie, bez konieczności przesyłania kopii druku recepty.

"Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, jak i z przepisami, na podstawie których działa sektor medyczny, obowiązek zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowy pacjentów (w tym odpowiedniego ich zabezpieczenia) spoczywa na administratorze" - informuje Inspektor.

Zatem to on w każdej sytuacji decyduje, czy udostępnione informacje stanowią dane osobowe czy też nie. Musi sam rozważyć czy usunięcie jakich danych z recepty zagwarantuje brak możliwości identyfikacji pacjenta, którego dane dotyczą. Warto tu bowiem odnieść się do - zawartej w ustawie o ochronie danych osobowych - definicji danych osobowych, wedle której za dane osobowe uznaje się nie tylko te informacje pozwalające w sposób bezpośredni na identyfikację osoby ale też te, które pozwalają na ustalenie jej tożsamości w sposób pośredni.

Zatem, ocena statusu określonych informacji jako danych osobowych w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101 poz. 926 z późn. zm.), w pierwszej kolejności należy do hurtowni farmaceutycznej. To bowiem ona jako administrator danych może i powinna w pierwszej kolejności określić, czy znajdujące się w jego posiadaniu informacje mogą prowadzić do zidentyfikowania osoby fizycznej, czy też wymagałoby to jego nadmiernych kosztów, czasu lub działań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH