GIS: pielęgniarki nie powinny móc ordynować antybiotyków

PRAWO

Autor: pielegniarki.info.pl/ rynekaptek.pl   27-07-2015, 13:07

GIS: pielęgniarki nie powinny móc ordynować antybiotyków Co mogą przepisywać pielęgniarki na receptach

Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego brak jest uzasadnienia do zamieszczenia antybiotyków w wykazie leków, które będą mogły być ordynowane przez pielęgniarki i położne.

Główny Inspektorat Sanitarny opiniując projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia umożliwiającego ordynowanie leków przez pielęgniarki i położne, proponuje usunięcie z lisy leków, które mogłyby przepisywać, antybiotyki podawane doustnie: amoksycylinę, doksycyklinę, flukonazol oraz lek antywirusowy acyclovir.

Zdaniem GIS, antybiotyki, które są podawane doustnie i działają ogólnoustrojowo (amoksycylina, doksycyklina, flukonazol) oraz acyklovir, powinny pozostać w postaci doustnej lekami ordynowanym wyłącznie przez lekarza.

"Należy zwrócić uwagę, że antybiotykoterapia prowadzona przedmiotowymi lekami powinna być w większości wskazań medycznych krótkotrwała (najczęściej od 5 do 10 dni) i ich ordynacja jest dokonywana bezpośrednio przez lekarza podczas tej samej wizyty lekarskiej, na której zostało postawione rozpoznanie. Ponieważ stosowanie ww. leków nie ma charakteru przewlekłego, w związku z powyższym brak jest uzasadnienia dla ordynacji ww, antybiotyków również w ramach przedłużenia przez pielęgniarki położne leczenia zleconego przez lekarza. Natomiast w przypadkach, gdy stosowane leczenie nie przyniesie oczekiwanego efektu i antybiotykoterapia powinna być kontynuowana w dłuższym okresie, niezbędne jest zastosowania antybiotykoterapii celowanej opartej na wyniku badania mikrobiologicznego, co jest związane z koniecznością wizyty u lekarza" - uważa GIS.
 
Równocześnie należy zwrócić uwagę, że wśród badań które zgodnie z projektowanym rozporządzeniem będą mogły być zlecane przez osoby wykonujące zawód pielęgniarki lub położnej (załącznik nr 4) nie znalazły się badania laboratoryjne w kierunku bakterii chorobotwórczych, które mogą być leczone antybiotykami, które znalazły się przedmiotowym wykazie. W związku z powyższym ordynowana w trybie projektowanego rozporządzenia antybiotykoterapia musiałby mieć praktycznie wyłącznie empiryczny charakter, nie oparty o rozpoznanie laboratoryjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH